مقالات

روش انتخاب کابل و سیم

روش انتخاب کابل

روش انتخاب کابل برای درک مشکلات مربوط به سیستم‌های کابلی، دانستن ساختار کابل، ویژگی‌ها و رتبه بندی‌ها ضروری است. با این حال، برای انتخاب صحیح یک سیستم کابلی و اطمینان از عملکرد رضایت بخش در روش انتخاب کابل دانش بیشتری لازم است. این دانش ممکن است شامل شرایط سرویس، نوع بار ارائه شده، نحوه بهره برداری و نگهداری و موارد مشابه باشد. کلید عملکرد موفقیت آمیز یک سیستم کابلی، نصب صحیح و انجام تعمیرات مورد نیاز است. در این مقاله، بحث در مورد انتخاب صحیح کابل و کاربرد آن برای توزیع و بهره‌برداری برق است.
کابل‌ها را می‌توان برای نصب در فضای باز یا داخلی، بسته به سیستم توزیع و بار، مورد استفاده قرار داد. درک خوب شرایط محلی، خدمه نصب، و پرسنل تعمیر و نگهداری ضروری است تا اطمینان حاصل شود که همه چیز در نهایت دقت انجام می‌شود! بسیاری از اوقات عایق کابل در حین نصب با اعمال کشش نادرست آسیب دیده یا ضعیف می‌شود.

نه تنها باید تعداد خم‌های مجرا و فواصل بین منهول‌ها را به حداقل رساند، بلکه باید کشش‌های کششی را نیز مشخص کرد. پرسنل بازرسی باید اطمینان حاصل کنند که خدمه نصب در طول نصب از این مقادیر تجاوز نکنند. همچنین مهم است که شعاع خمشی صحیح حفظ شود تا از نقاط تنش غیر ضروری جلوگیری گردد. هنگامی که نصب صحیح انجام شد، بازرسی، آزمایش و نگهداری معمول باید به طور منظم انجام شود تا خرابی تدریجی و نگهداری سیستم کابلی فورا شناسایی و برطرف گردد.

اصول اساسی در روش انتخاب کابل‌ها

انواع مختلفی از سیستم‌های کابلی برای حمل انرژی الکتریکی در یک سیستم توزیع مشخص وجود دارد. انتخاب یک سیستم خاص ممکن است تحت تأثیر شرایط محلی، سیاست‌های موجود شرکت یا تجربه گذشته باشد.

روش انتخاب کابل - digikolang

هیچ استاندارد یا دستورالعمل تعیین شده‌ای نمی‌توان برای انتخاب یک سیستم خاص ارائه کرد.
در مجموع، انتخاب و کاربرد کابل شامل نوع ساخت کابل مورد نیاز برای یک نصب خاص است. ساخت کابل شامل هادی‌ها، چیدمان کابل و عایق کاری و پوشش نهایی است.

آنچه باید در هنگام انتخاب کابل‌ها بدانید!

روش انتخاب سیم و کابل‌ها معمولاً بر اساس نوع نصب، دمای عملیاتی محیط، شرایط سرویس، نوع بار ارائه شده و سایر معیار‌های کلیدی، انجام می‌گیرد.
در بسیاری از تاسیسات، شرایط غیر عادی ممکن است وجود داشته باشد، مانند جو خورنده، خطر حشرات و جوندگان، وجود روغن و حلال‌‌ها، و سرمای شدید. در کاربردهای خاص، دو یا چند مورد از این شرایط غیر عادی ممکن است وجود داشته باشد، در این صورت انتخاب کابل‌های مناسب بسیار دشوارتر می‌شود.
عایق کابل باید در شرایط عادی و غیر عادی عملکرد، تجربه شود. بنابراین، انتخاب عایق کابل باید بر اساس ولتاژ فاز به فاز قابل اجرا و دسته کلی سیستم که به عنوان سطوح عایق 100، 133، یا 173 درصد طبقه بندی می‌شوند، انجام شود.

توجه داشته باشید که ظرفیت جریانی که کابل نیاز به حمل دارد با باری که کابل ارائه می‌کند، تعیین می‌شود.
ظرفیت حمل جریان معادل باید برای انتخاب اندازه هادی برای مقاومت حرارتی استفاده شود.
در بسیاری از موارد تنظیم ولتاژ و فاکتور‌های رتبه بندی اتصال کوتاه نادیده گرفته می‌شود. این، می‌تواند منجر به خطر برای اموال و پرسنل و همچنین تخریب خود کابل شود.

روش انتخاب کابل - digikolang

عوامل مختلف موثر بر روش انتخاب کابل‌ها

انتخاب کابل یک فرآیند بسیار پیچیده است که بیشتر به این چهار جنبه کلیدی بستگی دارد:
محدوده جریانی کابل: هنگام انتخاب کابل، مهم‌ترین چیز این است که محدوده جریانی را که از سیم عبور می کند، انتخاب کنید. جریان عبوری از کابل باعث افزایش گرمای کابل رسانا می‌شود. تجزیه و تحلیل مقایسه‌ای گرما در مقابل مقدار جریان، راه بهتری برای انتخاب کابل فراهم می‌کند.
ولتاژ کابل‌ها: ولتاژ یکی از عوامل مهم در انتخاب کابل است. حداکثر مقدار ولتاژی که کابل می‌تواند منتقل کند به ضخامت کابل، محیط عایق کابل و اندازه و نوع هادی بستگی دارد. بر خلاف مقدار ولتاژ فعلی در بین لوازم خانگی که یکسان باقی می ماند، تنها زمانی مقدار ولتاژ متفاوت است که فاز ولتاژ از تک فاز به سه فاز تغییر کند (در موتور ها، ژنراتورها، کابل‌های انتقال فشار قوی).

شاید دوست داشته باشید: لامپ ال ای دی چند وات است؟

فرکانس سیگنال کابل‌ها: فرکانس سرعتی است که با آن یک چیز خاص در یک بازه زمانی مشخص تکرار می‌شود. فرکانس برای هر نوع سیگنال متفاوت است، می‌تواند یک سیگنال جریان مستقیم، سیگنال جریان متناوب یا هر سیگنال هیبریدی دیگری باشد. سیگنال‌های با فرکانس‌های بالا تر شروع به ضعیف شدن می‌کنند و یکپارچگی سیگنال به دلیل پدیده ای به نام “اثر پوست” از بین می‌رود. در فرکانس بالاتر، جریان به جای اینکه به طور یکنواخت در سراسر هادی حرکت کند، به لایه بیرونی هدایت می‌شود. این باعث کاهش سطح مقطع هادی در داخل کابل/سیم می شود. برای مقابله با این اثر پوستی، به جای استفاده از یک هادی کامل در داخل کابل، از یک دسته سیم کوچکتر استفاده می‌شود.
افزایش دمای کابل: افزایش دما در میان هادی عمدتاً به دلیل جریان است اما بستگی به نوع عایق و روش نامناسب اتلاف دما در محیط نیز دارد. اگر فضای اطراف اجازه تخلیه مناسب گرما در محیط را ندهد، دمای هادی کابل در دمای بالا باقی می ماند و به قابلیت اطمینان کابل آسیب می رساند.

سخن پایانی

علاوه بر ساخت خود کابل ‌ها، شرایط نصب مختلفی نیز وجود دارد که بر رتبه فعلی کابل‌‌های نصب شده در هوا و زمین تأثیر می‌گذارد. برای کابل‌های موجود در هوا؛ دمای‌هوای محیط و قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم خورشید بسیار مهم هستند. در روش انتخاب کابل‌های زمینی؛ خشک شدن خاک، مقاومت حرارتی خاک، فاصله فازها، دمای خاک محیط و … مهم تلقی می‌شوند.
برای کابل‌ها هم در هوا و هم در زمین؛ اندازه هادی، مواد هادی، گروه بندی مدار‌ها، اندازه مجرا و مواد مجرای بر رتبه جریان تأثیر می‌گذارد. در نظر گرفتن این عوامل در طول مدل‌ سازی برای محاسبه دقیق رتبه‌ بندی جریان و تطبیق آنها با شرایط نصب خاص پروژه کابل‌تان، مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *