مقالات

روش تشخیص سیم یا کابل غیر استاندارد

روش تشخیص سیم یا کابل غیر استاندارد

روش تشخیص سیم یا کابل غیر استاندارد (نحوه انتخاب سیم و کابل عالی و یا اینکه چگونه باید بین “استاندارد های تعیین کننده” یا “غیر استاندارد” تمایز قائل شویم) موضوعی است که در این مقاله به بحث و بررسی آن می پردازیم. تیم تخصصی دیجی کلنگ، ترفند های شناسایی کابل های غیر استاندارد را به شما آموزش می دهد: برای اطمینان یافتن از اینکه آیا محصولات سیم و کابل دارای گواهی سطح کیفیت هستند، ببینید آیا نام کارخانه، سایت، مهر بازرسی، تاریخ تولید، علامت تجاری، وجود دارد یا خیر.  

روش تشخیص سیم یا کابل غیر استاندارد

بیایید در مورد روش تشخیص سیم یا کابل غیر استاندارد بیشتر بدانیم. اما قبل از آن بهتر است، نگاهی به تعریف این دو، بیاندازیم.
سیم: حتی اگر یک سیم بیش از یک رشته داشته باشد بدون توجه به تعداد رشته ‌هایی که دارد، تنها به عنوان یک هادی عمل می‌ کند.سیم جامد و سیم رشته ای دو نوع اصلی سیم هستند که مورد استفاده قرار می گیرند.
در مقایسه با سیم های رشته ای، سیم های جامد فقط یک رشته دارند، در حالی که سیم های رشته ای دارای رشته های متعدد هستند.
سیم های رشته ای انعطاف پذیر تر از سیم های جامد هستند که اغلب سخت تر به نظر می رسند و ممکن است عایق نشده باشد یا برای محافظت بیشتر با غلاف پوشانده شود.
در سازه های تجاری و مسکونی، سیگنال های جریان الکتریکی و ارتباطات اغلب از طریق سیم ها منتقل می شوند. آنها عملکرد فوق العاده ای در محدوده فرکانس بالاتر ارائه می دهند.

روش تشخیص سیم یا کابل غیر استاندارد - digikolang

سیم‌ ها این مزیت را دارند که ارزان تر از کابل ‌ها هستند، به این معنی که می‌ توان از آ‌نها برای صرفه‌ جویی در هزینه در قبض انرژی استفاده کرد. در کاربرد های صنعتی که به استحکام سنگین کابل ها نیاز دارند، به جای کابل از سیم استفاده نمی شود. تعداد گیج سیم و همچنین ظرفیت آن برای هدایت الکتریسیته هر دو فاکتور هایی هستند که در طبقه بندی سیم ها در نظر گرفته می شوند. آنها ممکن است به تنهایی یا همزمان به عنوان جزئی از کابل مورد استفاده قرار گیرند.
کابل ها: یک کابل، به طور کلی، دو یا چند سیم است که با هم اجرا می شوند یا به هم متصل، پیچ خورده یا بافته شده‌اند. آنها عمدتاً عایق بندی شده‌اند تا از سیم ها محافظت بهتری داشته باشند.

کابل‌ها عمدتاً در انتقال نیرو و برای حمل سیگنال‌های الکتریکی و مخابراتی استفاده می شوند. کابل‌ها انواع مختلفی دارند، مانند کابل جفت تابیده، کابل کواکسیال، کابل چند هادی و کابل فیبر نوری. اگر در مورد کابل جفت پیچ خورده صحبت کنیم، این کابل شامل دو کابل است که به دور یکدیگر تابیده شده‌اند و بیشتر برای حمل سیگنال استفاده می شود.
از سوی دیگر، یک کابل چند رسانا از تعداد زیادی هادی عایق شده از یکدیگر تشکیل شده است و برای محافظت از یکپارچگی سیگنال با کاهش زمزمه، نویز و تداخل استفاده می شود. کابل کواکسیال از یک هادی جامد داخلی تشکیل شده است که توسط یک هادی فویل خارجی موازی احاطه شده است و توسط یک لایه عایق محافظت می شود و عموماً در کابل تلویزیون استفاده می شود.
کابل‌های فیبر نوری به انتقال سیگنال‌ها توسط رشته‌ های شیشه‌ای کمک می‌ کنند. این کابل ها پهنای باند بسیار بیشتری نسبت به کابل‌های فلزی دارند و این نشان می دهد که می توانند داده‌های بیشتری را حمل کنند.

روش تشخیص سیم یا کابل غیر استاندارد - digikolang

چگونه سیم و کابل غیر استاندارد را شناسایی کنیم؟

کلمات “سیم” و “کابل” اغلب در حوزه مهندسی برق متداول هستند. وجود انواع سیم‌ها و کابل‌های موجود در بازار لوازم الکتریکی، تفاوت‌های قابل توجهی بین سیم و کابل استاندارد با نمونه‌های غیر استاندارد وجود دارد که برای موفقیت یک تاسیسات الکتریکی باید در نظر گرفته شود. توجه داشته باشید که اصطلاح “سیم” همیشه به یک هادی اطلاق می شود، در حالی که “کابل” به تعدادی از هادی‌ها اشاره دارد که با هم در یک ژاکت عایق بندی شده‌اند. این ویژگی اولین موردی است که باید در نظر گرفته شود. هادی‌ها در سیم‌های استاندارد اغلب از مس، آلومینیوم یا نوعی فلز رسانا دیگر ساخته می شوند.

شاید دوست داشته باشید: روش انتخاب کابل و سیم

نکات مهم در هنگام خرید سیم یا کابل استاندارد

کار با سیم برای انجام پروژه های برقی، نیاز به درک خوبی از خواص و ویژگی های سیمی دارد که خریداری می کنید. طیف سیم و فلزات متنوع در بازار می تواند کمی دلهره آور باشد. با این حال، نگران نباشید. در ادامه، عناصر اصلی تشخیص سیم استاندارد را شرح می دهیم تا به شما کمک کند تا درک بهتری از چگونگی روش تشخیص سیم یا کابل غیر استاندارد داشته باشید.
سختی سیم و یا کابل را بررسی کنید: سختی به سهولت شکل دادن، تراشی کردن، فرورفتگی یا سوراخ شدن سیم اشاره دارد. سختی بر ظاهر نهایی یا براق بودن یک پروژه سیم کشی تأثیر می گذارد.
شکل پذیری سیم را در نظر بگیرید: شکل پذیری به توانایی فلز در تبدیل شدن به پهنای سیم اشاره دارد. سیم های ریز تر از انعطاف پذیر ترین فلزات ساخته می شوند.
مقاومت کششی سیم را بررسی نمایید: استحکام کششی به این اشاره دارد که وقتی یک سیم در هر دو انتها کشیده می شود، چه فشاری می تواند متحمل شود. جالب است بدانید که مس دارای استحکام کششی عالی است.

با اشکال مختلف سیم و یا کابل آشنا شوید. به هنگام خرید سیم و کابل برق، آنها می توانند به اشکال مختلف مانند گرد، نیمه گرد، مربع و مسطح وجود داشته باشند. همچنین، باید خود را با گیج های مختلف سیم موجود آشنا کنید. نازکی و ضخامت سیمی که انتخاب می کنید به پروژه هایی که می سازید بستگی دارد. بهتر است از یک فروشگاه دیدن کنید و با مشاهده انواع سیم های موجود، دقیقا ببینید چه چیزی برای شما مفید است. قبل از خرید نهایی در بین انواع سیم های موجود در فروشگاه های لوازم الکتریکی، ابتدا بهتر است نیاز کاربری خود را به طور دقیق مشخص کنید. این، می تواند در انتخاب درست در بین طیف وسیعی از نمونه ها، مفید واقع شود.

روش تشخیص سیم یا کابل غیر استاندارد - digikolang

نتیجه گیری

به طور خلاصه، یک سیم یک هادی منفرد است در حالی که کابل گروهی از دو یا چند هادی است. آنچه که مهم به نظر می رسد، این است که شما بتوانید سیم ها و کابل های استاندارد را به خوبی شناسایی کنید. در این مقاله سعی کردیم در مورد روش تشخیص سیم یا کابل غیر استاندارد صحبت کنیم. احتمالا با خواندن این پست، اکنون شما در موقعیت بهتری برای تمایز بین سیم و کابل استاندارد هستید. در دیجی کلنگ شما می ‌توانید انواع سیم‌ ها و کابل‌ ها را که با مواد مرغوب برای عملکرد بهتر و محافظت بیشتر ساخته شده‌اند، تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *