مقالات

لامپ ال ای دی چند وات است؟

لامپ ال ای دی چند وات است؟

لامپ ال ای دی چند وات است؟ لامپ ال ای دی چند ولت است؟ خب، این یک سوال متداول از سمت صاحب خانه‌هایی است که به فکر نصب لامپ LED هستند. در این مقاله، در مورد همه‌ی چیزهایی که باید درباره آمپر لامپ‌های LED بدانید، صحبت خواهیم کرد. بنابراین، اگر همین سوال در ذهن شماست، ادامه مطلب را بخوانید! ماندگاری طولانی، کم مصرف، سازگار با محیط زیست، این‌ها مهم‌ترین مزیت‌هایی هستند که در مورد لامپ‌های ال ای دی می‌توان به آنها اشاره کرد. در واقع، دلایل زیادی برای کنار گذاشتن لامپ‌های قدیمی و استفاده از لامپ‌های LED وجود دارد، با این حال، قبل از انجام این کار، یک سوال بزرگ مطرح می‌شود: یک لامپ LED چند وات است؟

یک لامپ ال ای دی چند آمپر مصرف می‌کند؟

تعداد آمپرهایی که یک چراغ LED می‌کشد به وات لامپ و ولتاژ سیستم الکتریکی خانه شما بستگی دارد. به طور متوسط، یک لامپ LED 9 وات و 15 وات به ترتیب از 0.075 و 0.125 آمپر استفاده می‌کند. اما به طور کلی، لامپ‌ ال ای دی تا 80٪ انرژی کمتری نسبت به لامپ‌های رشته‌ای معمولی مصرف می‌کنند، به این معنی که مصرف آمپر آن‌ها بسیار کمتر از همتایان سنتی آنها است.
لامپ‌های رشته‌ای سال‌ها به خوبی به ما خدمت کرده‌اند. با این حال، با پویایی فعلی بازار انرژی و نگرانی‌‌های روزافزون در مورد تغییرات آب و هوا، زمان آن رسیده است که به دنبال جایگزین‌‌های کارآمدتر از نظر انرژی باشیم. و اینجاست که لامپ‌های LED وارد می‌شوند.

همه ما، تبلیغات در مورد این لامپ‌های کم مصرف را شنیده‌ایم. گفته می‌شود که آنها تا 10 برابر بادوام‌تر، بسیار ایمن‌تر، برای محیط زیست بهتر و البته کارآمدتر از لامپ‌های سنتی هستند و بدون شک این چنین نیز هست.
جالب است بدانید که رابطه بین آمپر و ولتاژ یک رابطه متناوب است. به عبارت دیگر، با افزایش ولتاژ، جذب آمپر کاهش می‌یابد و بالعکس. این به این دلیل است که در ولتاژهای بالاتر، جریان کمتری برای تولید همان مقدار توان مورد نیاز است.
اما باز هم، گاهی اوقات، برچسب زدن وات روی برخی لامپ های LED ممکن است دشوار باشد. این به این دلیل است که برخی از لامپ‌ها برابر با لامپ‌های رشته‌ای سنتی رتبه بندی می‌شوند، در حالی که برخی دیگر با وات واقعی رتبه بندی می‌شوند.

لامپ ال ای دی چند وات است؟ - digikolang

به عنوان مثال، رتبه معادل 60 وات در یک لامپ LED در واقع به این معنی است که همان مقدار نور یک لامپ رشته‌ای 60 وات را تولید می‌کند. با این حال، توان واقعی لامپ LED بسیار کمتر خواهد بود، احتمالا حدود 8 وات.

لامپ‌های LED 12 ولت، چند آمپر می کشند؟

آمپری که چراغ‌های LED 12 ولت می‌کشند به وات لامپ بستگی دارد. اما به طور کلی، در مقایسه یک لامپ 12 ولتی با لامپ‌‌هایی که از جریان استاندارد 120 ولتی خانگی استفاده می‌کنند، لامپ 12 ولتی باید آمپر بیشتری بکشد تا همان مقدار نور را تولید کند. همانطور که می‌بینید، ولتاژ یک جزء ضروری در هنگام تعیین آمپراژ یک دستگاه است. معمولاً هر چه ولتاژ بالاتر باشد، دستگاه نیاز به آمپر کمتری برای کشیدن از منبع برق دارد.
به این دلیل که، با ولتاژ بالاتر، الکترون‌‌ها با سرعت بالاتری «پمپ می ‌شوند»، بنابراین تعداد آمپر کمتر همچنان برای رفع نیازهای الکتریکی دستگاه کافی است. اما با کاهش ولتاژ، آمپر باید افزایش یابد تا ولتاژ کمتر جبران شود.
به عنوان مثال، یک لامپ رشته‌‌ای 60 واتی که با ولتاژ 120 ولت کار می‌کند، دارای آمپراژ 0.5 آمپر خواهد بود. اما اگر یک چراغ LED 12 ولتی با وات یکسان دارید، برای تولید همان نور باید 5 آمپر بکشد.
بنابراین، برای محاسبه آمپراژ یک چراغ LED 12 ولت، وات را بدست آورید و آن را بر 12 تقسیم کنید. تخمین خوبی از میزان جریان مورد نیاز لامپ به شما می‌دهد. معمولاً هر چه وات بیشتر باشد، آمپراژ بیشتر می‌شود.

لامپ ال ای دی چند ولت است؟

تعداد آمپرهایی که یک لامپ استفاده می‌کند بسته به وات لامپ ال ای دی و ولتاژ سیستم الکتریکی شما متفاوت است. با فرض اینکه شما دو لامپ 60 واتی دارید، اگر از سیستم 120 ولتی استفاده می‌کنید باید یک آمپر بکشند. این نیم آمپر برای هر لامپ است. اما اگر از سیستم 240 ولتی استفاده می‌کنید، تعداد آمپرهایی که هر لامپ می‌کشد نیز نصف می‌شود.
به عبارت دیگر، هر لامپ یک چهارم آمپر از منبع برق می‌کشد. این نیم آمپر برای دو لامپ است، فقط نیمی از آنچه که اگر از یک سیستم 120 ولتی استفاده می‌کنید، نیاز دارند. البته، همه این‌ها با این فرض است که ما در مورد لامپ‌های رشته‌ای صحبت می‌کنیم. اگر از لامپ‌‌های ال‌ای‌ دی استفاده می‌کنید، جذب آمپر کمتر خواهد شد زیرا این لامپ‌‌ها کارآمدتر هستند. اکثر لامپ‌های ال ای دی در ولتاژ 120 ولت آمپری بین 0.2 تا 0.6 آمپر دارند.

لامپ ال ای دی چند وات است؟ - digikolang

چگونه وات لامپ‌های LED را محاسبه کنیم؟

می‌توانید با تقسیم توان واقعی لامپ بر ولتاژ سیستم الکتریکی، میزان آمپراژ چراغ‌های LED خود را محاسبه کنید. اما دوباره، بررسی کنید تا مطمئن شوید که وات نشان داده شده برای لامپ ‌های رشته‌ای سنتی رتبه ‌بندی معادلی ندارد.
شما از هیچ فرمول جدیدی برای تعیین مقدار آمپر چراغ‌های LED استفاده نمی‌کنید. فقط باید وات و ولتاژ لامپ را بدانید. از آنجا می‌توانید تقسیم کنید تا تعداد آمپر را بدست آورید.
به عنوان مثال، اگر یک لامپ LED 8 واتی دارید که روی یک سیستم الکتریکی 120 ولت کار می‌کند، میزان آمپر 8 وات تقسیم بر 120 ولت است که برابر با 0.0667 آمپر یا تقریباً 2/3 آمپر است.

اما اگر همان لامپ ال ای دی 8 واتی را دارید که روی یک سیستم الکتریکی 240 ولت کار می‌کند، مقدار آمپر 8 وات تقسیم بر 240 ولت است که برابر با 0.0333 آمپر یا تقریباً 1/3 آمپر است.

آیا لامپ‌های ال ای دی نسبت به لامپ‌های رشته‌ای سنتی، وات بیشتری دارند؟

در راستای پرداختن به پرسش اصلی متن لامپ ال ای دی چند وات است؟ بهتر است به تفاوت این نوع لامپ‌ها با لامپ‌های سنتی بپردازیم. آیا لامپ‌های ال ای دی نسبت به لامپ‌های رشته‌ای سنتی، وات بیشتری دارند؟ پاسخ این سوال منفی است. چراغ‌‌های ال‌ ای ‌دی بازده انرژی بیشتری دارند و مقدار نوری معادل لامپ‌های رشته‌ای تولید می‌‌کنند، البته از وات کمتری استفاده می‌کنند. تعداد وات کمتر به معنای آمپر کمتر مورد نیاز برای لامپ‌های LED است.
با این حال، تفاوت جزئی در نحوه کشیدن برق هر نوع وجود دارد. یک لامپ رشته‌ای در اولین روشن شدن، آمپراژ بالاتری خواهد داشت. این به این دلیل است که کمی زمان می‌برد تا رشته داخل لامپ گرم شود و نور تولید کند.
در لامپ‌های LED هیچ رشته‌ای وجود ندارد. الکتریسیته مستقیماً به نور تبدیل می‌شود. بنابراین، هنگامی که برای اولین بار روشن می‌شود، هیچ افزایش اولیه‌ای در جذب آمپر وجود ندارد.
به طور خلاصه، یک لامپ LED نسبت به یک لامپ رشته‌ای دارای وات کمتری است و برق کمتری مصرف می کند، با فرض اینکه دو لامپ دارای ولتاژ یکسانی باشند. لامپ LED نیز نسبت به لامپ رشته‌ای آمپراژ کمتری دارد.

شاید دوست داشته باشید: لامپ ال ای دی چگونه کار میکند؟

سخن پایانی

مقدار ولت یک لامپ LED کمتر از یک لامپ رشته‌ای است. اما به طور دقیق‌تر، جذب آمپر به مشخصات لامپ LED مانند وات منبع تغذیه بستگی دارد. با در نظر گرفتن دو فاکتور وات و ولتاژ، می‌توانید میزان آمپراژ یک لامپ ال ای دی را محاسبه کنید. فقط به یاد داشته باشید که گاهی اوقات وات مشخص شده در لامپ‌های LED همیشه منعکس کننده مصرف واقعی وات نیست. بنابراین، قدرت چراغ LED متناسب با ولتاژ و یا جریان است به طوری که ممکن است یک دستگاه ولتاژ پایینی داشته باشد اما همچنان جریان بسیار بالایی را ارائه دهد و مصرف برق بالایی داشته باشد.
به طور کلی، پیام مهم این است که قدرت بالاتر همیشه به معنای نور بیشتر نیست و “بزرگتر همیشه بهترین نیست”. در نهایت برای مصرف کننده مهم است که در مورد مشخصات محصول مورد نظر، از فروشنده سوال بپرسد و پاسخ‌های واضح و مشخص دریافت کند. برای کسب راهنمایی در مورد خرید لامپ‌های LED می‌توانید همین الان با کارشناسان ما در وب سایت فروشگاهی دیجی کلنگ، تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *