مقالات

چگونه لامپ ال ای دی را تعمیر کنیم؟

چگونه لامپ ال ای دی را تعمیر کنیم؟

چگونه لامپ ال ای دی را تعمیر کنیم؟ این، یکی از سوالات بسیار مهمی که برای کاربران وسایل الکتریکی به ویژه استفاده کنندگان از لامپ های ال ای دی به وجود می آید. در گذشته های نزدیک افراد برای روشنایی محیط اطراف خود، مجبور به استفاده از لامپ های فلورسنتی و رشته ای بودند. اما خوشبختانه با ورود لامپ های ال ای دی به بازار با طرح و شکل های مختلف، کاربران می توانند هر نوع لامپ ال ای دی مورد نیاز خود را با قیمتی بسیار مناسب خریداری نمایند. برای صرفه اقتصادی بیشتر، برخی از کمپانی ها لامپ های ال ای را به صورت یکبار مصرف تولید ننموده اند؛ بلکه راه های برای تعمیر آنها قرار داده اند تا کاربران بتوانند پس از سوختن، لامپ ال ای دی را همانند روز اول تعمیر نمایند و از آن استفاده کنند. اما تعمیرات لامپ های ال ای دی کمی دشوار است و هر کدام قلق های خاصی دارند؛ در ادامه با ما همراه باشید تا با پاسخ سوال چگونه لامپ ال ای دی را تعمیر کنیم، بیشتر آشنا شوید.

ویژگی های لامپ ال ای دی

همانطور که در بخش قبل به آن اشاره شد، لامپ های ال ای دی جایگزین بسیار خوبی برای لامپ های فلورسنتی قدیمی و رشته ای محسوب می شوند. لامپ های ال ای دی از یک مدار و تعدادی دیود نور دهنده و قطعات الکتریکی کوچک تشکیل شده‌اند تا بتوانند جریان برق 220 ولت برق ساختمان را به 7/6 ولت تبدیل نمایند. این امر موجب گشته تا امکان تعمیر تمامی لامپ های ال ای دی برای کاربران وجود داشته باشد.

علت خراب شدن لامپ ال ای دی

پیش از آن که بخواهیم به پاسخگویی به سوال چگونه لامپ ال ای دی را تعمیر کنیم، بپردازیم، می بایست از علت خراب شدن آن مطلع باشیم.

چگونه لامپ ال ای دی را تعمیر کنیم؟ - digikolang

لامپ های ال ای دی به دو دلیل از بین می روند. یکی از مهم ترین عواملی که می توانند بر کاهش طول عمر لامپ های کم مصرف ال ای دی تاثیر گذار باشند، عوامل محیطی است. در برخی از مواقع کاربران در طول روز بیش از صد ها مرتبه لامپ را خاموش و روشن می نمایند. این امر موجب می شود تا چیپ درون لامپ ضعیف و در نتیجه نور آن کاهش یابد. 

البته عوامل محیطی دیگری همچون محل نصب نیز می توانند بر روی کاش طول عمر لامپ های ال ای دی موثر باشند. یکی دیگر از عواملی که می تواند موجب کاهش طول عمر لامپ های ال ای دی گردد، دمای بالا است. چیپ های لامپ ال ای دی پس از مدتی روشن ماندن گرم می شوند و حرارتی معادل 25 الی 38 درجه سانتی گراد تولید می نمایند. 

این حرارت برای لامپ عادی است ولی طبق طول عمر از پیش تعیین شده، طول عمر لامپ را کاهش می دهد. یا به زبانی دیگر هر لامپ ال ای دی دارای یک طول عمر مشخصی است که میزان حرارت درونی آن تعیین کننده عدد طول عمر می باشد.

برای صرفه اقتصادی بیشتر، برخی از کمپانی ها لامپ های ال ای را به صورت یکبار مصرف تولید ننموده اند؛ بلکه راه های برای تعمیر آنها قرار داده اند تا کاربران بتوانند پس از سوختن، لامپ ال ای دی را همانند روز اول تعمیر نمایند و از آن استفاده کنند.

اما تعمیرات لامپ های ال ای دی کمی دشوار است و هر کدام قلق های خاصی دارند؛ در ادامه با ما همراه باشید تا با پاسخ سوال چگونه لامپ ال ای دی را تعمیر کنیم، بیشتر آشنا شوید.

پیش از تعمیر لامپ ال ای دی چه کار هایی باید انجام دهیم؟

زمانی که به دنبال یافتن پاسخ سوال لامپ ال ای دی را چگونه تعمیر کنیم هستید، ممکن است با سوالات دیگری همچون پیش از تعمیر لامپ ال ای دی چه کار هایی باید انجام دهیم- نیز مواجه شوید. در ابتدا پیش از آن که اقداماتی برای تعمیر لامپ ال ای دی انجام دهید، می بایست آن را در سرپیچ های دیگر نیز ببندید و مجدد تست کنید تا بتوانید از خراب بود قطعی آن اطمینان حاصل نمایید. پس از آن با ابزار های مخصوص برای باز نمودن درب پرسی لامپ اقدام نمایید.

چگونه لامپ ال ای دی را تعمیر کنیم؟ - digikolang

تعمیر لامپ ال ای دی با تعویض خازن و ترانس

همانطور که در قسمت های قبل گفته شد، در برخی از مواقع ممکن است به دلیل روشن بودن بیش از اندازه لامپ های ال ای دی، خازن درونی آنها به دلیل حرارت بالا ضعیف شود و نتواند برق را به اندازه کافی ذخیره نماید. این امر موجب می شود تا نور لامپ کم مصرف ال ای دی کاهش یابد.

در چنین مواقعی، می بایست برای تعویض خازن اقدام نمایید و به وسیله یک هویه و سیم لحیم، خازن جدید را در محل خازن قبلی نصب نمایید. لازم به ذکر است که اگر به نکات ضروری همچون دور کردن هویه از چیپ اصلی توجه نکنید، ممکن است دیگر اجزای لامپ دچار آسیب شوند.

تعویض چیپ لامپ ال ای دی

بر روی برخی از مدل های لامپ ال ای دی به منظور افزایش طول عمر، متخصصان چیپ هایی برای کاهش میزان برق موجود در مدار اصلی قرار می دهند. در بعضی از اوقات ممکن است این چیپ ها به دلیل حرارت بالا دچار آسیب شوند و بترکند. در چنین مواقعی، می بایست چیپ اصلی و با کیفیت لامپ ال ای دی را با کد مورد نظر خریداری نمایید و بر روی مدار اصلی به وسیله هویه و سیم لحیم قرار دهید.

نکات ضروری در هنگام تعمیر لامپ های ال ای دی

برای آن که بتوانید پس از تعمیر از لامپ ال ای دی خود به خوبی استفاده نمایید، می بایست در هنگام تعمیرات به نکات ضروری که در ادامه آورده می شوند، توجه ویژه داشته باشید. یکی از مهم ترین نکات ضروری در هنگام تعمیر لامپ های ال ای دی، قرار دادن هویه در محلی به دور از لامپ ال ای دی در زمان عدم نیاز می باشد. این به این دلیل است که اگر هویه به مدار اصلی دیود های نور دهنده نزدیک شود ممکن است آنها دچار آسیب شوند.

شاید دوست داشته باشید: روش تشخیص سیم یا کابل غیر استاندارد

سخن پایانی

اگر به دنبال راهی به منظور کاهش هزینه های خرید پی در پی لامپ های ال ای دی و پاسخی برای سوال چگونه لامپ ال ای دی را تعمیر کنیم؟ هستید، خبر خوب این است که جواب سوال شما و راه حل تعمیر لامپ های ال ای دی و تمامی قطعات الکتریکی مورد نیاز برای تعمیر آنها نزد ما است.

برای تعمیرات لامپ های ال ای دی، کافی است به وبسایت دیجی کلنگ مراجعه نمایید تا با آموزشات تعمیر لامپ های ال ای دی آشنا شوید و در صورت ابهام در برخی از قسمت ها، از اساتید سوال بپرسید تا بتوانید لامپ ال ای دی مورد نظر خود را به بهترین شکل ممکن تعمیر نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *