مقالات

تفاوت کابل گرد و تخت

تفاوت کابل گرد و تخت

تفاوت کابل گرد و تخت، موضوعی است که در این مقاله می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. کابل های تخت و کابل های گرد دو نوع کابل هستند. با این حال، کابل های گرد رایج ترین هستند و می توانند به سرعت جایگزین کابل های گرد شوند.

تفاوت کابل گرد و تخت در چیست؟

هنگام طراحی یک سیستم الکترونیکی، کابل ها اغلب آخرین جزء تعیین شده توسط مهندسان هستند. با این حال، زمانی که انتظار می رود سیستم کابلی عمر تجهیزات را دوام بیاورد، توسعه سیستمی از کابل ها که از نظر دوام و توانایی برای حفظ یکپارچگی سیگنال مناسب قابل اعتماد باشند، مهم است.

توقف برنامه ریزی نشده در هر صنعت یا برنامه ای غیرقابل قبول است. بنابراین، سیستم های کابلی نشان دهنده “خط حیات” ماشین آلات مدرن هستند. در فناوری به شدت خودکار امروزی، برنامه ‌های کاربردی متحرک چالش ‌های زیادی را برای مهندسان طراح ایجاد می‌ کنند، که باید تصمیم بگیرند که چه شکلی از کابل مناسب ‌تر است – گرد یا مسطح. از این رو باید دقیقا تفاوت کابل گرد و تخت را بدانند تا بتوانند مناسب ترین گزینه را انتخاب نمایند.

تفاوت کابل های گرد و تخت در کاربرد

بسته به بازار و کاربرد، کابل های گرد و تخت هر کدام در تنظیمات خاصی برتری دارند. کابل ‌های گرد از دیرباز استاندارد صنعت بوده‌اند و در بیشتر کاربرد ها از تولید خودکار و عمومی تا انرژی‌ های تجدید پذیر استفاده می ‌شوند.
کابل های تخت، در حالی که در حال حاضر یک راه حل خاص هستند، می توانند روشی عالی برای تامین نیرو و داده به ماشین های موجود در بازار های پزشکی، نیمه هادی و هواپیما های غیر نظامی و غیره ارائه دهند. کابل ‌های تخت یا فستون نیز در بازار جرثقیل سقفی برای شرکت‌ هایی که نمی‌ خواهند کابل ‌ها را به دور قرقره‌ ها بپیچند، بسیار مورد توجه هستند.
کابل های تخت برای بلند کردن تجهیزات، مسیر های کابل، چرخ دستی، ماشین آلات انتقال، آسانسور، جرثقیل، جرثقیل برجی، ماشین آلات تلسکوپی و سایر خطوط انتقال برق سیار و کنترل، روشنایی، کانال های ارتباطی در مکان های خاص مناسب هستند و همچنین می توانند در مکان های خاص استفاده شوند. محیط های سرپوشیده اتصال و نصب قطعات مکانیکی متحرک و … 

تفاوت کابل گرد و تخت-digikolang.com

کابل های فلت از مزایای صرفه جویی در فضا و هزینه نصب می باشد و در مورد سیم های هسته ای یکسان، شعاع خمش آنها کمتر از کابل های گرد است.
کابل های گرد برای سیستم های توزیع برق در ساختمان های بلند مانند ساختمان های مسکونی، ساختمان های اداری، هتل ها، بیمارستان ها، مراکز خرید و غیره و همچنین سیستم های روشنایی بزرگراه ها، پل ها و تونل ها مناسب هستند.

کابل های گرد برای سیستم های توزیع برق در ساختمان های بلند مانند ساختمان های مسکونی، ساختمان های اداری، هتل ها، بیمارستان ها، مراکز خرید و غیره و همچنین سیستم های روشنایی بزرگراه ها، پل ها و تونل ها مناسب هستند.

تفاوت در تحمل استرس مکانیکی

تفاوت کابل گرد و تخت-digikolang.com

تفاوت کابل گرد و تخت به محدوده میزان تحمل آنها در برابر استرس مکانیکی نیز مربوط می باشد. چهار نوع اصلی تنش مکانیکی که بر روی کابل ها وارد می شود عبارتند از: خم شدن نورد، پیچش، تیک تاک و خمش S.

کابل های گرد به دلیل توانایی طبیعی خود در حرکت همزمان در چندین محور می توانند همه آنها را تحمل کنند. در کاربرد های خاص، کابل ‌های گرد می ‌توانند 30 میلیون چرخه خم شدن را قبل از نیاز به تعویض تحمل کنند. کابل های تخت برای چرخش فلکس مناسب هستند، زیرا این حرکت در یک محور خطی است.

حرکاتی که نیاز به محور های متعدد مانند پیچش دارند، می توانند باعث شوند کابل تخت به یک نقطه خاص متصل شود یا فقط بپیچد. تحت بار های پیچشی، کابل پیچ خورده و در طول مشخصی پیچ می شود. بنابراین، هر جزء باید در پیچ و تاب و موقعیت مناسب یکپارچه شود و با یک نوار PTFE (تفلون) پیچیده یا جاسازی شود تا نیرو های اصطکاک در طول پیچش به حداقل برسد.

مقاومت متفاوت در برابر استرس محیطی

کابل ها در معرض بسیاری از عوامل استرس زای محیطی قرار می گیرند که در صورت عدم استفاده از مواد مناسب در طول ساخت، می تواند به مرور زمان باعث تخریب آنها شود. برخی از این عوامل استرس زا عبارتند از UV، روغن، تشعشع، سایش، دمای بالا یا پایین و اصطکاک. دانستن این عوامل از قبل بر انتخاب خواص مواد (پلی ‌آمید/پلی ‌اتیلن فومدار و غیره) برای جداسازی هسته و مواد روکش کابل (پلی ‌اورتان) تأثیر می ‌گذارد.
PVC یا PTFE های مورد استفاده در کابل های گرد را می توان برای مقاومت در برابر بسیاری از این عوامل استرس زا و در عین حال انعطاف پذیری آنها ایجاد کرد. کابل های تختی که با سیلیکون اکسترود شده¬اند، قادر به تحمل دمای بالا خواهند بود. با این حال، سیلیکون ماده نرم ‌تری است و مقاومت زیادی در برابر سایش و اصطکاک ایجاد نمی‌ کند، که می ‌تواند هسته‌ های داخلی را در معرض خرابی ‌های احتمالی قرار دهد.

شاید دوست داشته باشید: جلوگیری از چکه آب فلاش تانک دستشویی

تفاوت در طراحی و تولید کابل و سیم

کابل های گرد برای به حداکثر رساندن فضا در کمترین سطح مقطع مورد نیاز طراحی شده اند. این به کابل ‌های گرد اجازه می‌ دهد تا در اکثر دهانه ‌های پانل یا دستگاه قرار بگیرند که ممکن است برای کابل ‌های تخت با مقطع کشیده مشکل ‌ساز باشد.

علاوه بر این، کابل ‌های تخت باید دقیقاً وزن و متعادل شوند تا از یکنواختی حرکت مطمئن شوند. این فقط برای کابل های گرد زمانی لازم است که در مسیر کابل نصب شده باشند. کابل های گرد فقط به پرکننده ها و نوار ها نیاز دارند تا از هم مرکز بودن اطمینان حاصل شود.

وزن و نرمی طراحی کابل به منظور بهینه سازی عملکرد ارگونومیک برای کاربر نهایی است، به خصوص زمانی که برنامه یک دستگاه دستی باشد.

در نهایت، ابزار خاصی برای کپسوله کردن تمام اجزای کابل تخت در یک کابل مورد نیاز است. تجهیزات تولید کابل برای تولید کابل های گرد استاندارد شده است، بنابراین ابزار اضافی برای مشتریان به هزینه تولید اضافی تبدیل می شود.

استرس خاص برنامه

برنامه های کاربردی پیشرفته در جامعه صنعتی امروزی نیازمند کابل هایی هستند که نه تنها یک نوع استرس را در یک زمان، بلکه اغلب انواع مختلفی را مدیریت کنند.

مقاومت در برابر سایش و برش: از آنجایی که سیستم کابل بر روی قرقره ها قرقره می شود و روی لبه های تیز و بتن کشیده می شود، مواد غلاف بیرونی به سختی ساحلی مناسب برای این پارامتر ها نیاز دارد (پلی اورتان ها سابقه خوبی دارند).

ازدیاد طول کم در بار کششی بالا: این امر با فرآیند اکستروژن دو جداره، در ترکیب با نوار آرامید (Kevlar/Vectran) برای کاهش تنش مکانیکی از اجزای داخلی به دست می ‌آید. این نوع ساختار، بار کششی وارد شده بر روی هسته های داخلی را به حداقل می رساند که باعث کاهش خستگی و خرابی زود هنگام کابل می شود.

تفاوت کابل گرد و تخت-digikolang.com

استفاده از یک عضو استحکام در سازه های کابل باعث کاهش اتکا به مس می شود، در نتیجه مقدار کل مس مصرفی را کاهش می دهد و در نهایت اندازه، وزن و هزینه کابل را کاهش می دهد. چنین نوع ساختار هایی ممکن است با کابل‌ های مسطح که به سیلیکون ‌ها و PTFE برای پوشاندن اجزای هسته ‌ای متعدد متکی هستند، امکان ‌پذیر نباشد.

تفاوت کابل گرد و تخت از نظر ساختار

ساختار هادی کابل تخت از ساختار نرمی برخوردار است و کابل انعطاف پذیری خوبی دارد. مواد عایق و غلاف کابل تخت از الاستومر یا لاستیک سیلیکونی استفاده می کند که می تواند نرمی، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر سرما را بهبود بخشد.
کابل گرد عمدتا از چهار قسمت تشکیل شده است: هادی، لایه عایق، لایه محافظ و لایه غلاف. با توجه به عملکرد و شرایط استفاده از کابل، ساختار و ترکیب سیم و کابل نیز متفاوت است.

سخن پایانی

هنگامی که زمان طراحی یک سیستم کابلی فرا می رسد، گزینه های زیادی در سایت دیجی کلنگ در دسترس هستند. مهندسان باید از یک قیف طراحی یا چک لیست برای محدود کردن گزینه ها استفاده کنند تا راه حلی را ایجاد کنند که به بهترین وجه نیاز های الکتریکی و مکانیکی برنامه را برآورده کند. با استفاده از این رویکرد، طراحی کابل – گرد یا مسطح – بهینه است و به همه طرفین اطمینان می دهد که سیستم کابلی بادوام و قابل اعتماد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *