مقالات

تشخیص خرابی کابل و درست کردن آن

تشخیص خرابی کابل و درست کردن آن

تشخیص خرابی کابل و درست کردن آن (شناسایی علل و نحوه تعیین محل عیوب در کابل ها)، موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم. همانطور که می دانید توزیع ایمن و مطمئن برق بستگی به یکپارچگی توان الکتریکی و نظارت و نگهداری از وضعیت سلامت کابل های انتقال نیرو، دارند. به همین دلیل لازم است که از وضعیت مناسب کابل ها اطمینان خاطر کسب کنید و با مشاهده اولین نشانه های خرابی در آنها، فورا نسبت به درست کردن کابل، اقدام نمایید.

مقدمه ای بر نحوه تشخیص خرابی کابل و درست کردن آن

هنگامی که انرژی الکتریکی در ایستگاه ها تولید می شود، در بار های مختلف یعنی شهر ها، شهرک ها و روستاها برای مصرف توزیع می گردد. این فرآیند شامل افزایش ولتاژ برای به حداقل رساندن اتلاف انرژی در قالب گرما است. ولتاژ افزایش ‌یافته به ایستگاه ‌های شبکه انتقال و بین مصرف‌ کنندگان توزیع می‌ شود.

توزیع انرژی الکتریکی از طریق کابل برق انجام می شود. کابل ها یا عایق هستند یا بدون عایق. انتخاب استفاده از کابل های عایق یا بدون عایق (خطوط هوایی یا زیرزمینی) بیشتر زمانی که قرار است انرژی در فرآیند نصب زیر زمینی منتقل شود، مطرح می گردد. برخلاف کابل‌ های عایق‌ شده، عیب ‌های کابل ‌های بدون عایق به راحتی قابل تشخیص هستند، زیرا رایج‌ ترین عیب مرتبط با این نوع کابل ‌ها قطع و شکستگی در کابل یا سیم هادی است.

در کابل های عایق به ویژه کابل های چند هسته ای، عیب ها انواع مختلفی دارند و دلایل زیادی دارند. قبل از اینکه در مورد نحوه یافتن این عیب ‌های رایج صحبت کنیم، بیایید ببینیم که خطاهای کابل چیست و علل احتمالی آنها دقیقا چه چیز های می باشد.

انواع خطاها و خرابی های رایج کابل

در زیر انواع خطاهای کابلی که معمولاً در کابل های زیرزمینی یافت می شوند آورده شده است: 

خطاهای مدار باز:

خطای مدار باز نوعی عیب است که در نتیجه شکستن هادی یا بیرون کشیدن هادی از محل اتصال آن رخ می دهد. در چنین مواردی، به دلیل شکسته شدن هادی (نقاله جریان الکتریکی) هیچ جریانی وجود نخواهد داشت.

اتصال کوتاه یا خطای متقاطع:

این نوع خطا زمانی رخ می دهد که عایق بین دو کابل یا بین دو کابل چند هسته ای آسیب ببیند. در چنین مواردی، جریان از طریق هسته اصلی که به بار متصل است جریان نمی یابد، بلکه مستقیماً از یک کابل به کابل دیگر یا از یک هسته یا کابل چند هسته ای به کابل دیگر جریان می یابد. بار اتصال کوتاه خواهد داشت.

تشخیص خرابی کابل و درست کردن آنdigikolang

خطاهای زمین:

این نوع خطا ها زمانی رخ می دهد که عایق کابل آسیب ببیند. جریان عبوری از کابل معیوب از هسته کابل به زمین یا غلاف (محافظ کابل) کابل شروع می شود. در این صورت جریان از بار عبور نخواهد کرد.

شاید دوست داشته باشید: تفاوت کابل گرد و تخت

علل خرابی کابل ها

خرابی کابل ها بیشتر به دلیل رطوبت عایق کابل ها رخ می دهد. در نتیجه، ممکن است به غلاف سربی که از کابل محافظت می کند آسیب برساند. غلاف سرب می تواند به طرق مختلف آسیب ببیند. بیشتر آنها اثر شیمیایی خاک بر روی سرب هنگام دفن، آسیب مکانیکی و تبلور سرب از طریق ارتعاش است.

تشخیص خرابی کابل و درست کردن آن

تشخیص خرابی کابل و درست کردن آنdigikolang

تعمیر غلاف یا ژاکت کابل یکی از آن مواردی است که به هنگام مشاهده خرابی کابل، باید نسبت به آن توجه ویژه داشته باشید. غلاف کابل- اعم از LV (ولتاژ پایین)، MV (ولتاژ متوسط) یا HV (ولتاژ بالا) – اولین خط دفاع رطوبت، مکانیکی، شعله، آتش، هیدروکربنی و شیمیایی برای هر کابلی است.

آسیب کابل به غلاف بیرونی برای کابل‌ های قدیمی یا تازه نصب شده امری عادی است. علاوه بر این؛ عدم نگهداری و رعایت نکردن دستورالعمل های توصیه شده به هنگام نصب کابل در تاسیسات مختلف، بر آسیب کابل بیشتر تأثیر می گذارد.
به طور کلی، کابل ها اغلب در طول فرآیند کابل کشی آسیب می بینند. در جایی که کابل ها به داخل ترانشه های کابل زیرزمینی کشیده می شوند، غلاف کابل ممکن است در اثر سایش سطحی از سنگ ها آسیب ببیند.

با این حال، روکش ‌ها و ژاکت‌ های کابل آسیب ‌دیده را می ‌توان با استفاده از محافظ های خاصی، در محل تعمیر و نصب کرد. برای یادگیری مراحل گام به گام بازگرداندن عایق و محافظت از کابل ‌ها و غلاف‌ های آسیب ‌دیده، می توانید با کارشناسان ما در تیم تخصصی دیجی کلنگ تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

مهم

نکات مهم در تشخیص خرابی کابل و درست کردن آن

1) برای اطمینان از آب بندی عالی انقباض حرارتی روی ژاکت کابل، از نوار پارچه ای ساینده برای زبری ژاکت غلاف کابل استفاده کنید.
2) از نوک شعله زرد مشعل پروپان انقباض حرارتی مناسب استفاده کنید – ابتدا حدود نیم دقیقه ناحیه کانال فلزی را گرم کنید.
3) شروع به انقباض گرما آستین در مرکز کنید و شعله را در اطراف همه طرف آستین کابل قرار دهید تا گرمای یکنواخت اعمال شود.
4) برای جلوگیری از سوزاندن کابل، شعله گرمایش را به طور مداوم در حرکت نگه دارید – پس از اینکه قسمت مرکزی منقبض شد، مشعل را به یک انتهای آستین انقباض حرارتی و سپس به انتهای مخالف بکشید.
5) هنگام انتخاب آستین های تعمیر کابل، طول آستین را طوری انتخاب کنید که کابل کنار ناحیه آسیب دیده حداقل 40 میلی متر طول آستین انقباض حرارتی را پوشش دهد.

تعمیرات کابل دریایی

در راستای پرداختن به بحث تشخیص خرابی کابل و درست کردن آن، لازم است که به چگونگی ترمیم وضعیت کابل های دریایی که در معرض رطوبت هستند، نیز اشاره ای داشته باشیم.
کیت ‌های تعمیر کابل معمولاً برای تعمیر کابل ‌های دریایی و جلوگیری از اثرات خوردگی کابل‌ های بافته شده با سیم فولادی یا کابل ‌های زره‌دار سیمی استفاده می ‌شوند که می ‌توانند به سرعت در شرایط مرطوب زنگ بزنند و با قرار گرفتن در معرض اتمسفر آب نمک، پاشش یا غوطه ‌ور شدن، خراب شوند
کابل ‌های انعطاف‌ پذیر و دنباله ‌دار برای سیستم‌ های پمپ دریایی را می ‌توان با استفاده از اتصالات کابل شناور که انعطاف ‌پذیر، مقاوم در برابر شعله با رزین ‌های مقاوم در برابر آب دریا سازگار با روکش کابل‌ های EPR، نئوپرن، هیپالون، PVC و نیتریل هستند، متصل یا تعمیر کرد.
کابل ‌های دریایی در معرض محیط‌ های عملیاتی شدید و پیوسته قرار می‌ گیرند – این شامل دمای شدید، استرس مکانیکی، مواد شیمیایی گاز دار، هیدروکربن‌ ها و جو آب دریا می‌ شود. بنابراین باید نسبت به تشخیص خرابی کابل و درست کردن آن در محیط های دریایی، اهتمام بیشتری به خرج داد.
آستین های تعمیر کابل عرضه شده توسط سایت فروشگاهی دیجی کلنگ، راه حلی کم هزینه، و امکان نصب و استفاده ساده برای مشکلات کابل آسیب دیده ارائه می دهند.

سخن پایانی

جالب است بدانید که بین نوع رویکرد نگهداری کابل و خرابی برنامه ریزی نشده رابطه مستقیم وجود دارد. به این معنی که نظارت دقیق بر وضعیت کابل، خرابی های برنامه ریزی نشده را چه در خشکی و چه در دریا کاهش می دهد. برای خرید سیم و کابل و تشخیص خرابی کابل و درست کردن آن می توانید با کارشناسان ما در دیجی کلنگ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *