مقالات

تفاوت سیم و کابل

تفاوت سیم و کابل چیست؟

تفاوت سیم و کابل چیست؟ این موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به بحث و بررسی آن بپردازیم. هیچ چیز از روند تکامل بی نصیب نمی ماند و همین امر در مورد فناوری ساخت سیم نیز صدق می کند. از زمانی که برق راه را به فضا زندگی ما هموار کرد، ما از سیم و کابل برای برآوردن نیاز های الکتریکی خود استفاده می کنیم. اغلب افراد از اصطلاحاتی مانند سیم و کابل به جای یکدیگر استفاده می کنند. با این حال، اینها کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند.

در زمینه های مهندسی برق و ارتباطات، عبارات “سیم” و “کابل” اغلب دیده می شود. با این حال، افراد تمایل دارند که این دو کلمه را با یکدیگر اشتباه بگیرند، زیرا آنها شبیه به هم به نظر می رسند اما در واقع بسیار متمایز هستند. حال، بیایید نگاهی به اساسی ترین تمایز بین سیم و کابل بیندازیم.
اساسی ترین و مهم ترین تمایزی که می توان بین سیم و کابل قائل شد این است که یک سیم فقط یک هادی دارد اما یک کابل چندین هادی دارد. با وجود این، این هادی ها از یک ماده بسیار استاندارد ساخته شده­اند که یا مس یا آلومینیوم است. سیم ها اغلب در معرض و پیچ خورده هستند و ممکن است برهنه باشند یا نباشند. با این حال، برخی از سیم ها یک لایه بسیار نازک از پوشش PVC روی خود دارند.

تفاوت سیم و کابل

در مورد کابل ها، رشته های منفرد به صورت موازی قرار می گیرند و سپس به هم می پیچند یا به هم متصل می شوند تا یک پوشش واحد ایجاد کنند. هر دو غلاف داخلی و خارجی با هدف اطمینان از ایمنی کاربر ساخته شده­اند. قطر سیم واحد اندازه گیری سیم است.
عدد گیج اندازه گیری است که به سیم اختصاص داده می شود و بر اساس قطر سیم است. هر چه تعداد گیج سیم بزرگ تر باشد، سیم نازک تر است. گیج 10 و 20 به عنوان گیج ایده آل برای استفاده در مصارف خانگی در نظر گرفته می شود. البته به خاطر داشته باشید که کابل ‌های بزرگ ‌تر جریان بیشتری دارند و می‌ توانند با دمیدن فیوز به وسایل خانه آسیب برسانند.

یک کابل اغلب دارای سه مجموعه سیم است: یک سیم داغ که جریان را حمل می کند، یک سیم خنثی که به تکمیل مدار کمک می کند و یک سیم اتصال به زمین. تعداد کل سیم هایی که یک کابل را تشکیل می دهند و قطر آن سیم ها هر دو برای دسته بندی کابل استفاده می شوند. اکنون، بیایید نگاهی به راه های بی شماری بیندازیم که از سیم و کابل می توان استفاده کرد.

شاید دوست داشته باشید: آشنایی با انواع کابل

آنچه که باید در مورد تفاوت سیم و کابل بدانید!

وقتی در مورد تفاوت سیم، هادی و کابل صحبت می کنیم، اولین کاری که باید انجام دهیم این است که زمان و نحوه استفاده از هر یک از این موارد را مشخص کنیم. هنگام برنامه ریزی یک کار نصب الکتریکی، درک درستی از تمایزات و توانایی توصیف صحیح آنها ممکن است مفید باشد.
یک هادی منفرد چیزی است که یک سیم را می سازد و اغلب از مس، آلومینیوم یا حتی فولاد (برای مصارفی غیر از برق) ساخته می شود. سیم جامد و سیم فولادی رشته ای دو شکل رایج سیم هستند. سیم جامد نوعی رسانای الکتریکی است که از یک رشته مس، آلومینیوم یا نوع دیگری از فلز رسانا تشکیل می شود که به ساختار ریسمانی کشیده شده است که بلند و نازک است و در عین حال سفت و سخت است.

از آنجایی که مقاومت کمتری نسبت به سایر انواع سیم دارد، سیم جامد اغلب در کاربرد هایی استفاده می شود که برای رسیدگی به فرکانس های بالاتر به آن نیاز دارند. سیم رشته ای از تعداد زیادی رشته سیم جامد تشکیل شده است که به رشته های نخ مانند بسیار نازک و انعطاف پذیر کشیده شده ­اند.

این رشته ها ممکن است به هم تابیده یا بافته شوند تا یک هادی واحد تولید کنند که از نظر اندازه و وزن معادل سیم جامدی است که از آن مشتق شده­اند. سیم رشته ای اغلب روکش می شود و برای کار هایی که نیاز به انعطاف پذیری بیشتری دارند، انتخابی عالی است.

در ادامه پرداختن به سوال اصلی متن- تفاوت سیم و کابل چیست؟ اولین چیزی که همیشه باید در نظر داشت این است که سیم یکی از اجزای تشکیل دهنده کابل است. کابل‌ ها گروه ‌بندی دو یا چند هادی هستند که از سیم رشته ‌ای یا جامد تشکیل شده‌اند که به شیوه ‌ای دیگر به هم تابیده شده، پیچیده شده‌اند یا به روش دیگری به هم متصل شده‌اند. این هادی ها با هم گروه بندی می شوند تا کابل را تشکیل دهند.

تفاوت سیم و کابل-digikolang

سیم در مقابل کابل

کابل در مقابل سیم مقایسه ای است که شاید بتوان با در نظر گرفتن سیم به عنوان جزء فرعی کابل به آن پاسخ داد. هر دو عبارت از رایج ترین عبارت هایی هستند که در زمینه های مخابرات، الکترونیک و لوازم الکتریکی استفاده می شوند. سیم ‌ها را می ‌توان به عنوان «جزء داخلی» (رسانا ها) در نظر گرفت که در کابل ‌ها استفاده می‌ شوند.
این کابل ها در هر دو طرف داخلی و خارجی عایق بندی شده­اند، از این رو سیم ها “جزء داخلی” هستند. هادی ها موادی هستند که اغلب در تولید کابل ها و سیم ها مورد استفاده قرار می گیرند. فلز رویه محکم مانند مس و آلومینیوم به دلیل توانایی آنها در انتقال موثر جریان الکتریکی انتخاب شده ­اند.

تمایز اصلی بین سیم و کابل این است که هادی های سیم در داخل کابل به هم متصل می شوند، در حالی که هر رشته سیم در کنار هم قرار می گیرد. در سیم فقط یک هادی دارد. در حالی که سیم اغلب فقط یک هادی دارد و عایق نیست، کابل ها از هادی های متعددی تشکیل شده اند که هر کدام عایق مخصوص به خود را دارند. همچنین کابل ها نسبت به سیم ها انعطاف پذیر تر هستند.
هنگام برقراری ارتباط در فواصل طولانی، کابل ها اغلب موثرتر از سیم هستند، در حالی که سیم ها برای مسافت های کوتاه تر مناسب تر هستند. چندین سیم به دور یکدیگر پیچیده می شوند تا یک لایه ایجاد کنند که منجر به تشکیل کابل می شود. به دلایل ایمنی است که کابل ها با غلاف داخلی و جانبی ساخته می شوند.

انواع کابل ها در مقایسه با سیم ها

تفاوت سیم و کابل-digikolang

در اصل چهار نوع کابل مختلف وجود دارد که عبارتند از: کابل جفت تابیده، کابل کواکسیال، کابل چند هادی و کابل فیبر نوری. کابل ها بیشترین کاربرد خود را در زندگی روزمره از جمله در تلویزیون کابلی، به دلایل مخابراتی، در تئاتر و استودیو و غیره پیدا می کنند.
برای ساخت هر سیم (پروفیل مسی یا آلومینیومی) از یک هادی منفرد استفاده می شود. آنها دارای پوشش نازکی از پلی وینیل کلرید هستند که یک پلیمر پلاستیکی مصنوعی است که از طریق فرآیندی به نام پلیمریزاسیون ساخته می شود. این لایه آنها را از عناصر محافظت می کند.

در درجه اول دو نوع سیم مختلف وجود دارد که به ترتیب جامد و رشته ای هستند. سیم های جامد از یک هادی نازک تشکیل شده­اند که چندین بار رشته می شود. این سیم ها سفت و سخت هستند اما ظرفیت خم شدن را دارند.

سیم های رشته ای از تعداد زیادی هادی نازک تشکیل شده­اند که برای ایجاد یک پوشش واحد به هم پیچیده شده­اند. این به سیم ها ظاهر متمایز آنها را می دهد.

سخن پایانی

برای اینکه بفهمیم تفاوت سیم و کابل چیست، باید بدانیم که سیم یک رسانا است. اولین راه برای تمایز بین آنها این است که در نظر بگیرید که سیم ها جزء کابل ها هستند. این در حالی است که سیم ها بسیار بیشتر از کابل ها استفاده می شوند یا دامنه استفاده گسترده تری دارند.
اگر به زبان ساده صحبت کنیم، سیم به طور کلی یک رشته یا گروهی از رشته های مواد رسانا است، مانند مس یا آلومینیوم. در حالی که یک کابل از دو یا چند سیم عایق تشکیل شده است که در یک ژاکت پیچیده شده اند. ساده ترین راه برای تشخیص بین این دو این است که سیم معمولاً قابل مشاهده است، اما یک کابل به طور کلی عایق است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه تفاوت سیم و کابل چیست، می توانید با کارشناسان ما در تیم تخصصی دیجی کلنگ در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *