مقالات

راهنمای خرید سیم و کابل

راهنمای خرید سیم و کابلدر حالی که شما اکثر سیم کشی های خانه خود را نمی بینید، اما تمامی وسایل برقی منزل شما به واسطه­ نیروی برق جریان یافته از این سیم ها کار می کنند. سیم و کابل ها اگرچه به منبع نیرو وصل هستند و جریان برق را انتقال می دهند. با این حال دارای تفاوت های خاصی هستند.

به طور مثال:

سیم یک هادی است که جریان الکتریکی را از طریق یک مدار عبور می دهد. کابل مجموعه ای از سیم هایی است که به هم پوشیده شده­اند.

اکثر هادی ها مس هستند که در برابر خوردگی مقاوم بوده و به عنوان هادی بهتر از آلومینیوم عمل می کند. آلومینیوم به عنوان یک جایگزین ارزان تر و سبک وزن عمل می کند.

طبقه بندی سیم های برق

سیم نایلون ثابت ترموپلاستیک (TFFN) بهترین کار را برای وسایل، لوازم خانگی، مدار های کنترل و سیم کشی ماشین ابزار (MTW) دارد. این به این دلیل است که یک هادی رشته ای است که آن را بسیار انعطاف پذیر و به راحتی به سطوح دیگر متصل می کند.
سیم TFFN در محیط های خشک تا 90 درجه سانتیگراد و در شرایط مرطوب تا 60 درجه سانتیگراد را تحمل می کند. همچنین در برابر روغن مقاوم است. این باعث می شود هم برای محیط های داخلی و هم برای محیط های بیرونی مناسب باشد.

سیم نایلونی مقاوم در برابر حرارت بالا (THHN) برای حمل بار های بالای جریان الکتریکی تا 600 ولت در محیط های تجاری و صنعتی بهینه است. نامگذاری گرمای بالا آن را به یک رسانای فوق العاده تبدیل می کند زیرا می تواند دمای 90 درجه سانتیگراد را برای مدت طولانی تحمل کند. با این حال، این نوع سیم شکننده است زیرا فقط یک لایه محافظ دارد.

راهنمای خرید سیم و کابل-digikolang

سیم نایلونی مقاوم در برابر حرارت و آب (THWN) نیز در محیط های تجاری و صنعتی به خوبی کار می کند. تا 600 ولت را هدایت می کند، اگرچه یافتن انواعی که ولتاژ کمتر از 110 ولت را رسانا می کنند غیر معمول نیست. بسیار با دوام و در برابر آب و روغن مقاوم است.
سیم THWN می تواند در محیط های مرطوب برای مدت طولانی بدون از دست دادن عملکرد کار کند. همچنین می تواند تا دمای 90 درجه سانتیگراد را تحمل کند. سیم THWN به دلیل دوام و تطبیق پذیری آن برای تنظیمات داخلی و خارجی یکی از بهترین انتخاب ها برای برقکاران است.

در زیر حروف و ویژگی هایی آورده شده است که به طور منظم در سیم کشی های مسکونی مشاهده خواهید کرد:

T: عایق ترموپلاستیک
FF: ثابت انعطاف پذیر
H: مقاومت در برابر حرارت
HH: مقاومت در برابر حرارت بالا (تا 194 درجه سانتیگراد)
W: مناسب برای مکان های مرطوب
N: پوشش نایلونی، مقاوم در برابر آسیب نفت یا گاز
X: پلیمر مصنوعی، مقاوم در برابر شعله

شاید دوست داشته باشید: تفاوت سیم و کابل

THHN در مقابل سیم و کابل THWN

انواع سیم THHN و THWN هر دو برای تنظیمات صنعتی مناسب هستند. آنها در برابر آب مقاوم می باشند و تا 600 ولت را هدایت می کنند. در عین حال می توانند تا دمای 90 درجه سانتیگراد را تحمل نمایند.
با این حال، تفاوت اصلی در دوام آنها است. سیم THWN در مقاومت در برابر رطوبت بسیار بهتر است و در صورت قرار گرفتن در معرض آب برای مدت طولانی دچار افت عملکرد نمی شود. سیم THHN در مقاومت در برابر دمای گرم برای مدت طولانی بهتر است، اما برای به حداکثر رساندن عملکرد در آب و هوای مرطوب ایده آل نیست.
همچنین نازک ‌تر و شکننده‌ تر است، به این معنی که باید آن را قبل از استفاده در یک مجرا قرار دهید. هنگامی که به حداکثر کارایی در آب و هوای خشک نیاز دارید و بارهای الکتریکی سنگینی دارید که گرمای زیادی تولید می کند، سیم THHN را در نظر بگیرید.

رنگ سیم ها را بشناسید
راهنمای خرید سیم و کابل-digikolang

رنگ آمیزی سیم به عنوان یک استاندارد صنعتی برای شناسایی هدف سیم مهم است. این برای برقکار بعدی که به محل کار می آید و برای یک فرد پیشرفته که قصد دارد کار های برقی را به تنهایی انجام دهد، مفید است.

 

مشکی: سیم داغ برای کلید ها یا پریز ها
قرمز: سیم داغ برای پایه های سوئیچ و اتصال به آشکارساز های دود سیم کشی شده
آبی و زرد: سیم های داغ که از مجرا کشیده می شوند. آبی اغلب برای برنامه های سوئیچ سه یا چهار طرفه استفاده می شود و زرد برای پایه های سوئیچ برای کنترل فن ها، چراغ ها و غیره استفاده می شود.
سفید: خنثی (اگر با سیاه یا قرمز مشخص شده باشد می تواند داغ باشد تا نشان دهد که دیگر خنثی نیست).

کت های رنگی برای NM-B

یکی دیگر از استاندارد های صنعتی که در طول سال‌ ها پذیرفته شده است، ژاکت ‌های رنگی برای سیم‌ های غیر فلزی یا NM-B هستند (که معمولاً به آنها رومکس، سیم ساختمان یا NM نیز گفته می ‌شود). غلاف های رنگی، مشابه نحوه کد رنگی سیم های خاص، یک شناسه آسان برای اندازه گیری سیم های داخل ارائه می دهند.
سفید: سیم 14 گیج، عمدتاً برای مدار های روشنایی استفاده می شود.
زرد: سیم 12 گیج، که به طور مرتب در خانه ها برای برق رسانی عمومی به پریز ها و اکثر لوازم خانگی استفاده می شود.
نارنجی: سیم 10 گیج، معمولاً برای تهویه مطبوع و آبگرمکن اجرا می شود.
مشکی: سیم 8 و گیج پایین تر، برای تغذیه پنل فرعی، برد الکتریکی، فر و غیره استفاده می شود.

معرفی انواع کابل ها

کابل Armor-Clad (AC): کابل AC شامل هادی های عایق THHN با سیم باند آلومینیومی گیج 16 است که در داخل زره قرار می گیرد تا به عنوان هادی اتصال به زمین عمل کند.
کابل Bayonet Neill-Concelman (BNC): کابل ‌های BNC کانکتور های فرکانس رادیویی کوچک با اتصال/قطع سریع هستند که برای کابل ‌های کواکسیال استفاده می ‌شوند.

کابل دسته: این کابل برای سیستم های تلفن و سیستم های شبکه داده استفاده می شود. Cat 5e رایج‌ترین نوع کابل دسته ‌بندی است که برای شبکه‌ های کامپیوتری در نصب سرویس‌ های اینترنتی استفاده می‌ شود. جفت هادی ها به هم پیچیده شده اند تا از تداخل سایر هادی های جفت شده در کابل و همچنین تداخل خارجی جلوگیری شود. هرچه توانایی مگاهرتز (MHz) بالاتر باشد، پیچش در هر پا بیشتر است.
کابل کواکسیال: این کابل فلزی است که سیگنال های تلویزیونی و ویدئویی را حمل می کند. به تجهیزات ویدئویی متصل می شود و دارای یک هادی مرکزی با عایق دی الکتریک، سپر فلزی و ژاکت پلاستیکی است.
کابل شبکه و داده: این کابل در سه نوع وجود دارد – کابل فیبر نوری، جفت تابیده و کابل کواکسیال – و برای اتصال چندین دستگاه شبکه یا رایانه در یک شبکه استفاده می شود.

هشدار

با توجه به خطرات بالقوه تهدید کننده زندگی ناشی از سوء استفاده از سیم و کابل برق، رعایت تمام دستورالعمل ها و اقدامات احتیاطی ایمنی و درک نحوه عملکرد برق بسیار مهم است. اگر در مورد توانایی خود در مدیریت ایمن یک پروژه شک دارید، برای تکمیل کار به درستی به دنبال کمک حرفه ای باشید.
امیدوارم مطالب راهنمای خرید سیم و کابل برای شما مفید واقع شده باشد, همیشه توصیه های سازنده در مورد استفاده از کابل ها را دنبال کنید. کارشناسان ما در تیم فروشگاهی دیجی کلنگ به طور شبانه روزی، آماده پاسخگویی به سوالات شما کاربران محترم هستند. تمامی انواع سیم و کابل ها و لوازم جانبی برقی را می توانید در این فروشگاه اینترنتی بیابید. در دیجی کلنگ، منتظر شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *