مقالات

کاربرد شیلد در کابل

کاربرد شیلد در کابل

اهمیت کاربرد شیلد در کابل در واقع به جهت این است که نقش محافظ را در برابر عوامل مخرب محیطی ایفا می کند. همچنین مانع از این می شود که تمام تشعشعات الکترومغناطیسی که کابل ساطع می کند، باعث ایجاد مزاحمت برای سایر تجهیزات کابل رابط نگردد. همانطور که می دانید کابل برق یک قطعه مهم از تجهیزات در دنیای مدرن است و نقش حیاتی در انتقال داده یا جریان برق در فواصل طولانی دارد. به همین دلیل، نوآوری مداوم در طول سال ها منجر به اختراع کابل های محافظ شده است. مانند سایر اختراعات مدرن در صنعت سیم و کابل، کابل محافظ دارای قابلیت های منحصر به فردی است. ایمنی و عملکرد کارآمد آن، آن را به انتخاب ارجح در بسیاری از تاسیسات الکتریکی تبدیل کرده است. همچنین به طور گسترده در سازه ها و دستگاه های الکتریکی مختلف استفاده می شود. کابل محافظ یا کابل شیلد دار چیست؟ کاربرد شیلد در کابل چیست؟ اینها سوالاتی هستند که تیم تخصصی دیجی کلنگ در این پست به پاسخگویی آنها می پردازد. با ما همراه باشید.

کابل محافظ یا کابل شیلد دار چیست؟

کابل محافظ یک طرح سیم الکتریکی منفرد است که از یک یا چند هادی تحت عایق تشکیل شده است که توسط یک لایه رسانا منظم احاطه شده است. این لایه عمدتاً از رشته های مسی یا آلومینیومی به هم تابیده تشکیل شده است. شما همچنین می توانید از یک پلیمر رسانا یا نوار مسی نبافته استفاده کنید. به طور معمول، این لایه با یک پوشش پلاستیکی پوشانده می شود. 

به کابل های صفحه، کابل های محافظ نیز می گویند. آنها برای به حداقل رساندن بسته شدن کابل های داخلی در فضا های نصب استفاده می شوند. این کابل ها در محافظت از داده ها در برابر تداخل الکترومغناطیسی بسیار خوب هستند زیرا از طریق سیم ها ارسال می شوند.

تفاوت بین کابل شیلد و بدون شیلد چیست؟

هنگام سیم کشی خانه یا محل کار خود، باید تصمیم بگیرید که از چه نوع کابلی استفاده کنید. تصمیم شما بر اساس سطح ایمنی و کارایی که می خواهید به دست آورید تعیین می شود. انتخاب اصلی شما بین کابل های محافظ و بدون محافظ است. در اینجا تفاوت های اصلی بین این دو کابل وجود دارد.
کابل ‌های محافظ معمولاً شامل همان قطعات کابل‌ های بدون محافظ هستند، اما تشعشعات الکترومغناطیسی بسیار کمتری از خود ساطع می ‌کنند که می‌ تواند با سیگنال ‌های کابل ‌های مجاور تداخل ایجاد کند، زیرا این محافظ توانایی جذب و انحراف آنها را دارد.
از سوی دیگر، ساخت کابل‌ های بدون محافظ ساده و ارزان هستند، زیرا غلاف/شیل معمولاً از آلومینیوم یا مس خالص ساخته می ‌شود و هزینه سیم را کاهش می‌ دهد. سیم های بدون محافظ فقط دارای جفت های پیچ خورده با غلاف بیرونی/عایق اولیه هستند.

کاربرد شیلد در کابل-digikolang

انواع کابل های شیلد دار

انواع مختلفی از کابل های محافظ در بازار وجود دارد:

 کابل های محافظ فویل

محافظ فویل از ورقه نازکی از آلومینیوم یا مس ساخته شده است. برای افزایش استحکام کابل، این “فویل” معمولاً به پشتی پلی استر متصل می شود. این شکل از کابل محافظ، که اغلب محافظ نواری نامیده می شود، 100٪ از سیم هادی که دور آن پیچیده شده است محافظت می کند.

به طور معمول، کابل 4 هسته ای 0.75 میلی متری، کابل محافظ 6 هسته ای، کابل محافظ 4 هسته ای 0.5 میلی متری، کابل محافظ 3 هسته ای، کابل هشدار 8 هسته ای محافظ، کابل کنترل 4 هسته ای محافظ، کابل محافظ تک هسته ای و کابل شیلد دو هسته ای دارای محافظ چند لایه هستند تا از آسیب مکانیکی به سیم هادی جلوگیری شود.

کابل های مارپیچی محافظ

شامل یک سپر مارپیچی کم هزینه است که از رشته های مسی به موازات یکدیگر ساخته شده است. از آنجایی که نیازی به باز کردن انتهای کابل نیست، می توان آن را به سرعت مونتاژ کرد. به دلیل پیچیدن نخ ها، کشش آسان تر است.

بسیاری از انواع کابل ها مانند کابل سیم مسی شیلد دار، کابل 4 جفت شیلد دار، کابل دو هسته ای شیلد دار، کابل دو هسته ای محافظ و کابل زره دار محافظ در این دسته قرار می گیرند. 

کابل های محافظ ترکیبی

از بیش از یک محافظ عایق تشکیل شده است. آنها می توانند شامل کابل محافظ 4 جفت، کابل محافظ تک هسته ای، کابل محافظ 2 هسته ای، کابل محافظ 6 هسته ای و کابل محافظ 4 هسته ای 0.75 میلی متری باشند.

کابل های محافظ سیمی بافته شده

محافظ معمولاً با رشته های مسی لخت، قلع کاری شده یا با روکش نقره ساخته می شوند. محافظت فیزیکی می تواند توسط فولاد و سایر فلزات ارائه شود. آنها بر روی یک یا چند رسانا پیچیده می شوند، مشابه نحوه پیچش یک بافته نساجی روی یک یا چند هادی. به عنوان مثال، کابل های محافظ سیم مسی را می توان با استفاده از محافظ های بافته فلزی عایق بندی کرد.

کاربرد شیلد در کابل-digikolang

اهمیت کاربرد شیلد در کابل (کابل های محافظ)

کابل های محافظ یا کابل های شیلد دار، کابل های الکتریکی هستند که حاوی هادی های عایق هستند که در یک لایه رسانا استاندارد قرار گرفته اند. محافظ موجود از رشته های مختلف مس بافته شده، نوار مسی مارپیچ یا برخی پلیمر های رسانا دیگر ساخته شده است.

کابل شیلد دار فویلی و بافته شده دو نوع کابل شیلد دار برای مصارف صنعتی هستند. محافظ فویل دارای ورق نازکی از مس یا آلومینیوم است. این فویل معمولاً به یک حامل پلی استر متصل می شود تا استحکام کابل را تقویت کند. این نوع کابل محافظ که به آن محافظ نواری نیز گفته می شود، 100٪ از سیم هادی که دور آن پیچیده شده اند محافظت می کند. محافظ، تضمین می کند که هیچ EMI از محیط نمی تواند نفوذ کند.

کابل های محافظ باعث کاهش حجم و شدت انواع نویز های الکتریکی و EMI شده و اثرات نامطلوب و تلفات سیگنال ها و انتقال را کاهش می دهند. 

محافظ کابل ها از تداخل بین کابل ها در نزدیکی یکدیگر جلوگیری می کند. محافظ نه تنها از کابل محافظت می کند بلکه می تواند از ماشین آلات و سایر افراد نیز محافظت کند.

کابل ‌ها حفاظت از داده‌ هایی را که به دلیل قرار گرفتن در معرض EMI منتقل می‌ شوند تضمین می ‌کنند، که در محیط ‌های صنعتی، مراکز داده، دفاتر و غیره رایج است. استفاده از کابل‌ های محافظ در راه‌ اندازی تکنولوژی، تجهیزات الکتریکی یا تجهیزات الکترونیکی که درجه بالایی از استفاده از رایانه وجود دارد، ضروری می ‌شود.

یکی از نکات مهمی که باید در نظر داشت این است که کابل های محافظ معمولا ضخیم تر و سفت تر از کابل های بدون محافظ هستند. آنها همچنین در هنگام استفاده برای کاربرد های صنعتی مختلف نیاز به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

شاید دوست داشته باشید: نحوه محاسبه توان موتور برق

مزایای کاربرد شیلد در کابل برای پروژه های صنعتی

در یک محیط صنعتی، کابل های محافظ تضمین می کنند که نویز ناشی از EMI باعث اختلال در عملکرد سایر تجهیزات نمی شود. به عنوان مثال، کف کارخانه معمولاً محیطی پر سر و صدا دارد. EMI معمولاً توسط یک منبع خارجی تولید می شود که از طریق جفت شدن الکترواستاتیک، هدایت یا القای الکترومغناطیسی بر مدار الکتریکی تأثیر می گذارد.

این اختلال می تواند عملکرد یک مدار را کاهش دهد یا ممکن است عملکرد آن را به طور کلی متوقف کند. هر جا که یک مسیر داده وجود داشته باشد، این اثرات می تواند از افزایش نرخ خطا تا از دست دادن کامل داده متفاوت باشد. هر دو منبع طبیعی و مصنوعی (ساخت بشر) می ‌توانند جریان‌ ها و ولتاژ های الکتریکی متغیری را تولید کنند که باعث ایجاد EMI می‌ شوند. 

لازم به ذکر است که ارتباط داده های قابل اعتماد در یک سیستم صنعتی ضروری است و می توان گفت که کابل های محافظ نقش اصلی را در تضمین سریع و قابل اعتماد بودن ارتباط ایفا می کنند.

سخن پایانی

کابل محافظ حداقل از یک هادی عایق تشکیل شده است. هدف از اجزای محافظ جلوگیری از خروج سیگنال از کابل و همچنین جلوگیری از تأثیر نویز الکتریکی خارجی و تداخل بر سیگنالی است که حمل می کند. کابل شیلد دار در دو نوع اصلی شیلد دار و بدون شیلد وجود دارد. هزینه کابل محافظ بسته به نوع و طراحی کابل، متغیر است. کاربرد شیلد در کابل

برای اجرای برخی پروژه های صنعتی اهمیت فوق العاده زیادی دارد. دیجی کلنگ یک  فروشگاه عرضه کننده انواع کابل های شیلد دار و بدون شیلد است که تمامی محصولات لازم برای پروژه های سیم کش در تاسیسات مختلف را با قیمت ارزان و مقرون به صرفه ارائه می کند.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *