مقالات

تعمیر موتور کولر آبی

تعمیر موتور کولر آبی

امروزه یکی از وسایل مهم و ضروری که در بیشتر خانه‌ها و ادارات در فصل تابستان برای خنک کردن استفاده می‌شود کولرها هستند. کولرها بر اساس ضرورت به دسته تقسیم می‌شوند کولرهای آبی و گازی. با توجه به نقش مهم کولرها باید در حفظ و نگهداری آن‌ها دقت بیشتری داشته باشید. در زمان خرابی کولرها اولین قسمتی که بسیار مهم است و باید به آن توجه ویژه‌ای داشت موتور کولر است چرا که در زمان ایراد عملکرد کولر اولین قسمتی که باید بررسی شود موتور کولر است در ادامه این مطلب در مورد تعمیر موتور و نحوه باز کردن موتور کولر بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تعمیر موتور کولر آبی

موتور کولرهای آبی در انواع مختلفی وجود دارند و هرکدام از این موتورها ویژگی‌های خاص خود را دارند اما به طور کلی می‌توان به این نتیجه رسید که نحوه تعمیر کردن آن‌ها به یک صورت است که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد.

 • در ابتدا باید چهار پیچ بلندی که اطراف موتور است را باز کنید.
 • بوسیله‌ی پیچ‌گوشتی به آرامی درپوش‌های دو سمت موتور را باز کنید سعی کنید درپوش‌های کناری و حلزونی موتور را علامت بزنید تا زمان بستن آن‌ها دچار اشتباه نکنید.
 • برروی درپوش عقب یک صفحه پلاتین نصب شده است که دو کلید دارد کلید اول سیم پیچ استارت را وارد مدار می‌کند و باعث می‌شود موتور روشن شود و کلید دوم کلید تبدیل نامیده می‌شود که باعث می‌شود موتور با دور تند راه‌اندازی شود.

درپوش جلویی به یک فنر مجهز است که کلید گریز هم نامیده می‌شود کارکرد این کلید به این صورت است که به صفحه پلاتین برای روشن شدن کولر فرمان می‌دهد.
در قسمت وسط دو درپوش یاتاقان‌های کولر وجود دارند که بهتر است آن‌ها را تمیز کنید و از نو روغن‌کاری کنید. از سمت عقب حلزونی یا هعمان استاتور چند سیم بیرون است که به درپوش عقب وصل می‌شوند.
درون قسمت حلزونی سه عدد سیم وجود دارد که یکی برای دور تند، یکی برای دور کند و یکی برای استارت است.
هر سیمی که بیرون آمده به همین سیم‌پیچ‌ها مربوط می‌شوند که بر اساس رنگ‌ها می‌توانید تشخیص دهید که هر رنگ متعلق به کدام سیم پیچ‌ها است.
با توجه به این توضیحاتی که گفته شد شما با قسمت‌های مختلف موتور کولرها آشنا شدید الان می‌توانید بر اساس عیب موجود به سراغ قسمت مربوطه بروید و آن را حل کنید.
اگر کولر شما در دور کند مشکل دارد صفحه پلاتین را چک کنید اگر خراب است باید تعویض شود.

تعمیر موتور کولر آبی کوچک - digikolang

اگر با تعویض کردن پلاتین باز مشکل برطرف نشد سری به کلید گریز از مرکز بزنید و فنرهای آن را چک کنید اگر فنرها رها شده بود آن را مجددا وصل کنید.
اگر مشکل از قسمت‌های گفته شده نبود به سراغ سیم‌پیچ‌ها بروید احتمال سوختن و یا قطع سیم‌پیچ‌ها وجود دارد.
اگر موتور به کلی کار نمی‌کند یا در حین کار صدا می‌دهد مشکل از یاتاقان‌های کولر است که در ابتدا آن‌ها را روغن‌کاری کنید اگر درست نشد باید آن‌ها را تعویض کنید.
در مرحله آخر و پس از رفع مشکل درپوش‌ها را براساس علامتی که گذاشته‌اید ببندید سپس پیچ‌ها راببندید.

شاید دوست داشته باشید: نحوه کار با تراز لیزری

تعمیر موتور کولر آبی کوچک

موتورکولرهای آبی کوچک انواع متفاوتی دارند ولی تعمیر کردن موتور آن‌ها همانند یکدیگر است که در ادامه به بررسی تعمیرات این نوع موتورها می‌پردازیم.

 • در اولین ابتدا پیچ‌های که دور تا دور موتور کولر وجود دارد را باز کنید تعداد این پیچ‌ها چهار عدد است.
 • پس از آن درپوش‌هایی که در اطراف قرار دارند بوسیله ضربه زدن با وسیله‌ای مانند پیچ‌گوشتی باز کنید. به این نکته توجه کنید که اگر مایلید می‌توانید در پوش‌ها را علامت‌گذاری کنید که در هنگام بستن آن‌ها دچار مشکل نشوید.
 • در بین درپوش موتورها یاتاقان‌هایی وجود دارد آن‌ها را کاملا بشویید و تمیز کنید.
 • اگر ایراد کولر شما زمانی است که کولر در دور کند است بهتر است پلاتینی که در سمت عقب درپوش قرار گرفته است را بررسی کنید.
 • پس از انجام این مراحل به کلید گریز از مرکز که در جلوی درپوش قرار گرفته است سری بزنید و بررسی کنید امکان جدا شدن فنر وجود دارد اگر این اتفاق افتاده بود سیم‌ها را وصل کنید.
 • قدم بعدی سیم پیچ کولر را بررسی کنید.
 • وقتی مراحل را به ترتیب انجام دادید کولر را روشن کنید اگر در زمان کار کردن کولر سر و صدای زیادی ایجاد کرد باید یاتاقان‌ها را تعویض کنید.
 • حالا می‌توانید درپوش‌هایی که علامت گذاری کرده‌اید ببندید.

حالا می‌توانید درپوش‌هایی که علامت گذاری کرده‌اید ببندید.

تعمیر موتور کولر آبی الکتروژن - digikolang.com

تعمیر کلاچ موتور کولر آبی

قبل از صحبت در مورد خراب شدن و تعمیر کلاچ موتور کولر آبی، حتما باید با یک قطعه به نام پلاتین آشنا شوید. پلاتین یک قطعه‌ای از مجموعه الکتروموتور است که بوسیله دوپیچ بر روی درب موتور قرار داده شده است.
نکته‌ی مهمی که در رابطه با این قطعه باید به آن توجه کنید این است که نقطه اتصال پلاتین با درب موتور باید عایق‌بندی شده باشد و اصلا تماسی بین پلاتین و بدنه نباید باشد. وظیفه اصلی پلاتین، وارد کردن خازن استارت مدار سیم‌پیچی در زمان روشن کردن کولر است در این زمان موتور کولر با قدرت بالایی راه‌اندازی می‌شود و بوسیله نیروی گریز از مرکز تولید شده، کلاچ به سمت عقب هدایت می‌شود در این زمان است که محل اتصال پلاتین جدا می‌شود و خازن باعث خارج شدن استارت از مدار می‌شود. در الکتروموتور کولر آبی کلاچ و پلاتین دو قطعه وابسته به هم هستند.
برای پی بردن به علت خرابی و نحوه تعمیر کلاچ موتور باید در ابتدا مشکلات مربوط به عدم تنظیم پلاتین را شناسایی کنید. به این نکته توجه کنید که تنظیم و تعمیر پلاتین کولر کاری بسیار تخصصی است و بهتر است توسط افراد مجرب انجام شود.

خرابی کلاچ باعث کاهش سرعت موتور کولر می‌شود اگز پلاتین تنظیم نباشد تا ساعت‌ها دمای اتاق شما به دمای مطلوبی نمی‌رسد. تنظیم نبودن سوئیچ گریز از مرکز یا کلاچ باعث کم شدن یا زیاد شدن سرعت موتور در زمان کارکردن آن می‌شود. کلاج به قسمت انتهای شفت موتور متصل شده و احتمال خرابی آن وجود دارد شما با روغن‌کاری به موقع آن می‌توانید به عملکرد صحیح آن کمک کنید. شناخت علت خرابی و تعمیر به موقع کلاچ موتور و تنظیم درست پلاتین به شما کمک می‌کند از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.

تعمیر موتور کولر آبی الکتروژن

برای تعمیر موتور کولر آبی برند الکتروژن شما باید مراحل زیر با دقت و رعایت نکات ایمنی انجام دهید.

 • موتور کولر را باز کنید برای انجام این کار چهار عدد پیچ را که باعث اتصال موتور به بدنه کولر شده را باز کنید.
 • درپوش کولر را بوسیله ضربه‌ی جسم سختی مانند پیچ‌گوشتی به آرامی باز کنید سعی کنید درپوش‌ها را علامت‌گذاری کنید که زمان بستنشان اشتباه نکنید.
 • بر روی درپوشی که عقب قرار دارد یک صفحه پلاتین وجود دارد که روی آن دو کلید وجود دارد کلید اول باعث روشن شدن موتور می‌شود و باعث می‌شود سیم‌پیچ استارت وارد مدار ‌شود و کلید دوم یا همان کلید تبدیل است که باعث می‌شود موتور با دور تند شروع به کار کند.
 • بر روی درپوش جلو فنری وجود دارد که کلید گریز از مرکز نامیده می‌شود. نحوه کارکرد آن به این صورت است که به صفحه پلاتین زمان روشن شدن موتور فرمان می‌دهد.
 • یکی از علت‌های سر و صدای کولرها یاتاقان‌های کولر است یاتاقان‌ها در قسمت وسط دو درپوش قرار دارند و نیاز است آن‌ها را روغن‌کاری کنید. در بخش استاتور چند قطعه سیم خارج شده که این سیم‌ها به درپوش عقب وصل می‌شوند.
 • سه عدد سیم‌پیچ در وسط قسمت حلزونی وجود دارند که هرکدام وظیفه خاصی دارند یکی برای استارت، یکی برای دور تند و دیگری برای دور کند که در قسمت وسط حلزونی قرار دارند.
 • این سیم‌هایی که شما می‌بینید خارج شده‌اند به سیم‌پیچ‌ها مرتبط هستند و برطبق رنگی که دارند می‌توانید آن‌ها را جدا کنید.

تا اینجا شما با بخش‌های مخلف موتور کولر آبی الکتروژن آشنا شدید حالا لازم است مشکل کولرتان را شناسایی کنید تا بتوانید راه‌حلی برای رفع آن پیدا کنید.
وقتی دور کند کولر کار نکند لازم است صفحه پلاتین را بررسی کنید و آن‌ را تعمیر کنید.
اگر صفحه را تعمیر ودر صورت خرابی کامل تعویض گردید و مشکل برطرف نشد بدنبال کلید گریز از مرکز بروید و اگر فنر آن در رفته است حتما فنر را سر جای خودش قرار دهید و سیم‌ها را متصل کنید.
اگر در قسمت‌های گفته شده مشکلی وجود نداشت قدم بعدی بررسی سیم‌پیچ‌ها است. بررسی کنید سیم‌پیچ‌ها وصل باشند در صورتی که وصل نبودند آن‌ها را وصل کنید اگر سیم‌پیچی وصل بود ولی دینام خراب بود حتما سیم‌پیچ‌ها را از لحاظ سوختگی چک کنید.
مشکل سرو صدای کولر در زمان کار مربوط به یاتاقان‌های موتور است سعی کنید یاتاقان‌ها را به موقع روغن‌کاری کنید و در صورتی خرابی کامل آن‌ها را تعویض کنید.
بعد از بررسی موتور کولر و یافتن علت خرابی و تعمیر کردن آن قطعه بر اساس علامت‌هایی که بر روی درپوش‌ها گذاشته‌اید درپوش‌ها را ببندید و پیچ‌های موتور را محکم کنید.

نحوه باز كردن موتور كولر آبي

باز کردن موتور کولر آبی کار پیچیده‌ای نیست کافی است با دقت مراحل زیر را انجام دهید دقت کنید که مراحل باید به ترتیب انجام شوند.

 • اولین مرحله قطع کردن فیوز برق است تا باز کردن موتور برای شما خطری نداشته باشد.
 • سعی کنید از موتور عکس بگیرید تا زمان بستن آن دچار مشکل نشوید.
 • پیچ‌های نگه دارنده موتور به قسمت پایه را با پیچ‌گوشتی باز کنید.
 • سیم‌های موتور که به بخش پنل وصل شده‌اند را قطع کنید.
 • پیچ‌هایی که باعث وصل شدن موتور به بدنه شده‌اند را باز کنید.
 • تسمه کولر را از جای خودش خارج کنید.
 • به آرامی موتور را از دستگاه خارج کنید.
تعمیر موتور کولر آبی - digikolang.com

سخن پایانی

تلاش ما در این نوشتار این بود که شما را با چگونگی باز کردن موتور کولرهای آبی آشنا کنیم. موتور کولرهای آبی برندهای مختلفی دارند ولی نحوه عملکرد آن‌ها یکی است شما با مطالعه این متن می‌توانید با شناسایی مشکل کولر آبی منزل یا محل کارتان نسبت به رفع آن اقدام کنید. توجه داشته باشید که برای ایمنی و نتیجه بهتر سعی کنید به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید. شما می‌توانید برای خرید پمپ کولر آبی به فروشگاه اینترنتی دیجی کلنگ مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *