مقالات

چگونگی طراحی و ساخت بالابر ساختمان

طراحی و ساخت بالابرهای ساختمانی چگونه است؟

طراحی و ساخت بالابرهای ساختمانی چگونه است؟ بالابرهای ساختمانی یکی از ابزارهای مهم در ساختمان‌سازی هستند که بوسیله آن مصالح را جابه‌جا می‌کنند. استفاده از بالابرهای ساختمانی سبب تسهیل در امر ساختمان سازی و سرعت آن می‌شود. اجزای اصلی بالابرهای ساختمانی شامل الکتروموتور، گیربکس، کلید، شاسی، قرقره و سیم بکسل است. هر کدام از این اجزا بر اساس استانداردهای مشخصی ساخته شده‌اند. قرار گرفتن این اجزا کنار هم با رعایت کامل نکات ایمنی باعث سهولت کار شما خواهد شد در این نوشتار مراحل طراحی و ساخت بالابرهای ساختمانی را قدم به قدم برای شما شرح خواهیم داد.

چگونگی طراحی و ساخت بالابر ساختمان

الکتروموتور یا دینام

اولین وسیله‌ای که شما برای ساخت بالابرهای ساختمانی نیاز دارید الکتروموتور یا همان دینام است. دینام کلیدی‌ترین جز بالابر ساختمانی است که وسیله‌ای برای تامین نیروی محرک بالابر است و نوع آن بر اساس ارتفاع بالابر و ظرفیتی که در زمان حمل بار تحمل می‌کند مشخص می‌شود. به بیان دیگر اگر دستگاه بالابر شما ظرفیت حمل کردن باری در حدود سیصد کیلوگرم را داشته باشد باید در طراحی آن موتور تک فاز با توان سه اسب بخار را در نظر بگیرید. اما در ظرفیت حمل کردن بار پانصد کیلوگرمی باید توان موتور شما سه‌فاز و پنج وپنج دهم اسب بخار باشد.

گیربکس

دومین وسیله در طراحی بالابرهای ساختمانی گیربکس است. نحوه عملکرد گیربکس به دو صورت افزاینده و کاهنده است که نوع طراحی آن باعث مشخص شدن جهت نیرو می‌شود. گیربکس‌ها در دو نوع حلزونی یا نود درجه هستند که استفاده از گیربکس حلزونی بیشتر در ساخت بالابرها استفاده می‌شوند چرا که دارای زاویه‌های تندی در دنده‌های گرامویل خود هستند که باعث می‌شود در زمان حمل بار زیاد، بار را به یکباره رها نکند و سبب ایمنی بیشتر بالابر می‌شود.

سیم بکسل

یکی دیگر از اجزای طراحی بالابرهای ساختمانی سیم بکسل است که از اجزای اصلی بالابر ساختمانی محسوب می‌شود. سیم بکسل‌ها در دو نوع معمولی و نتاب با شماره‌های مختلفی در بازار وجود دارند. در طراحی بالابرهای ساختمانی که ظرفیت سیصد تا پانصد کیلوگرم بار را دارند از هشت سیم بکسل معمولی یا نتاب استفاده می‌شود ولی در بالابرهای با ظرفیت هفتصد کیلوگرم از ده سیم بکسل آن هم از نوع نتاب استفاده می‌شود.

طراحی و ساخت بالابرهای ساختمانی چگونه است؟ - digikolang.com

شاسی یا استراکچر بالابر

وسیله مورد نیاز بعدی شاسی بالابرهای ساختمانی است که شامل بازوها، پایه‌ها، باکس و ریل می‌باشد. با توجه به میزان ظرفیت بالابرهای ساختمانی برای حمل بار ضخامت و استحکام آن برای جلوگیری از خم شدن و بروز خطرات متفاوت است. در ساخت شاسی فلزی بالابر ساختمان در بالابرهای با ظرفیت سیصد تا پانصد کیلویی پایه‌ها از لوله شش سنگین، ریل از ناودانی هشت و بازوها با لوله پنج ساخته می‌شوند.
در بالابرهایی که ظرفیت حمل بارشان بیشتر از پانصد کیلوگرم است از ناودان و لوله بالاتری استفاده می‌شود. قاعده کلی این است که شاسی بالابر سیصد تا پانصد را با یک سایز لوله و ناودان ساخته شود و شاسی بالابرهای با ظرفیت هفتصد تا یک تن را با یک سایز. ابعاد، ضخامت و استحکام شاسی باید استاندارد باشد چرا که باعث امنیت در طول کار می‌شود. مثلا زمانی که طول ناودانی کم باشد بار در زمان حمل با بدنه ساختمان تماس داشته یا مثلا اگر خیلی بلند باشد امکان کشیده شدن و کله شدن آن وجود دارد.

نصب کلید

کلیدی که برای کنترل بالابرهای ساختمانی طراحی وساخته شده‌اند کلید اهرمی یا کلید غلطکی هم نامیده می‌شود. کلید مربوط به بالابرهای ساختمانی آمپرهای مختلف شانزده، بیست‌و‌پنج، سی و چهل دارند و در نوع دستی یا ریموت در بازار عرضه می‌شوند و از دو جنس آلومینیومی و پلاستیکی ساخته شده‌اند. نحوه عملکرد کلید در بالابرهای تک فاز تغییر دادن مسیر جریان سیم‌پیچی از اصلی به کمکی است و عملکرد آن در بالابرهای سه‌فاز این است که سبب تغییر فاز از دو به سه‌فاز می‌شود همین امر سبب جهت گرفتن بالابر به سمت چپ یا راست یا توقف آن می‌شود.

چگونگی طراحی و ساخت بالابر ساختمان - digikolang.com

قرقره

در طراحی بالابرهای ساختمانی از قرقره برای قرار گرفتن سیم بکسل درون آن استفاده می‌شود. قرقره نقش مهمی در ساخت بالابرها دارد چرا که قرقره سیم بکسل را داخل خود قرار می‌دهد و آن را کامل نگه دارد و سبب افزایش ایمنی در کار می‌شود. در طراحی قرقره‌ها استاندارهای خاصی رعایت می‌شود برای نمونه قرقره‌های معمولی که دارای عرض سی‌و پنج متر هستند تا هشت سیم بکسل را درون خود جای می‌دهند.

باکس

باکس بالابر قسمتی است که دینام و قرقره و گیربکس درون آن قرار دارند و از دو نوع ناودانی و پروفیلی ساخته می‌شوند.

شیوه ساخت بالابر ساختمانی

پس از خرید وسایل مورد نیاز بالابرهای ساختمانی با توجه به ظرفیت و نوع کارتان حالا نوبت ساختن بالابر ساختمانی است در کلیه مراحل ساخت جهت کاهش خسارت نکات ایمنی را رعایت کنید. مرحله‌ی اول آماده کردن ریل و پایه‌ها است. ابتدا پایه‌های دستگاه را در محل مناسب قرار می‌دهیم سپس ریل را به شکلی داخل پایه‌ها قرار دهید که قسمت سر بسته آن به سمت لبه پشت بام و محل حمل بار باشد.
بعد از نصب کردن ریل شاسی بالابر آماده برگرداندن است. بعد از برگرداندن، شاسی یا استراکچر را در محل اصلی خودش قرار می‌دهیم و پایه‌های آن را محکم می‌کنیم. مرحله‌ی بعدی قرار دادن باکس در داخل ریل است. درون باکس الکتروموتور، کلید، گیربکس و قرقره به همراه سیم‌بکسل قرار دارد. در روی باکس چهار بلبرینگ وجود دارد که باعث حرکت باکس بر روی ریل می‌شود. حتما از قرار گرفتن باکس درون ریل‌ها مطمئن شوید و بعد از قرار گرفتن باکس در محل انتهای ریل آن را با میلگرد و پیچ می‌بندیم تا از ریل خارج نشود.

شاید دوست داشته باشید: تعمیر موتور کولر آبی

کلام آخر

اگر شما قصد خرید هریک از قطعات گفته شده برای طراحی بالابر ساختمانی مدنظرتان را دارید به شما توصیه می‌کنیم به سایت دیجی کلنگ سری بزنید. دیجی کلنگ یک فروشگاه معتبر اینترنتی در زمینه خرید ابزار‌آلات دستی و برقی است. شما با مراجعه به سایت و دریافت شماره‌های تماس قبل از خرید هر نوع وسیله‌ی دستی و برقی با کارشناس متخصص صحبت می‌کنید و آن‌ها شما را در خریدتان بصورت کاملا حرفه‌ای راهنمایی می‌کنند. شما با مراجعه به این سایت با خیال راحت هر نوع ابزاری که مدنظرتان باشد را پیدا خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *