مقالات

راه های کاهش صدای موتور برق

راه های کاهش صدای موتور برق

راه های کاهش صدای موتور برق چیست؟ موتور برق یک وسیله مکانیکی است. موتور آن یک دستگاه پیشرانه است که برای کار کردن نیاز دارد فرایندهای مکانیکی ویژه‌ای را طی کند. برای نمونه بالا و پایین شدن پیستونی که داخل سیلندر است یا احتراق و خارج شدن دود در هر صورت سبب ایجاد صدا می‌شود. شما باید به این نکته توجه داشته باشید که نمی‌توانید موتور برقی تهیه کنید که اصلا صدا نداشته باشد. این مقاله شما را با روش‌هایی برای کم کردن صدای موتور برق آشنا می‌کند نه اینکه کاملا صدا را از بین ببرد. چرا که موتور برقی که اصلا صدا نداشته باشد در بازار وجود ندارد فقط می‌توان بوسیله برخی روش‌ها صدای آن را کم‌تر کرد برای یادگیری این روش‌ها تا پایان همراه ما باشید.

معرفی راه های کاهش صدای موتور برق

خرید موتور برق‌های اینورتری

اولین قدم در کاهش صدای موتور برق قبل از خریدن آن است. دقت داشته باشید که اگر قصد خرید موتور برق را دارید حتما به این نکته توجه کنید که اگر میزان صدای موتور برق برای شما مهم است حتما موتور برق‌های اینورتری را برای خرید انتخاب کنید و سراغ موتور برق‌های معمولی نروید. موتور برق‌های اینورتری هم کیفیت بالاتری دارند هم صدای کمتری ایجاد می‌کنند و مطمئنا انتخاب شما هستند.

 

چرخاندن سر اگزوز

صدایی که از موتور برق شنیده می‌شود از قسمت اگزوز دستگاه است یعنی محلی که دودی حاصل از احتراق از آن خارج می‌شود. صدا برای منتشر شدن باید مسیر طولانی را طی کند ولی مسیر مستقیم صدا هم حجم بیشتری دارد هم بلندتر است. تا الان به آسمان خراش‌ها دقت کرده‌اید ابتدا برق زده می‌شود سپس صدای آن را می‌شنوید. در اصل هر دو این اتفاقات در یک لحظه می‌افتند اما بعلت سرعت نور و میزان مسافتی که باید این دو طی کنند شما روشنایی برق را زودتر از صدای آسمان خراش متوجه می‌شوید. 

راه های کاهش صدای موتور برق - دیجی کلنگ

به عبارت دیگر نور سرعت بیشتری از صوت دارد. گفتن این مثال برای این بود که اگر شما سر اگزوز را مخالف سمتی که قصد دارید صدای کمتری به آنجا برسد قرار دهید به میزان یک تا دو دسی‌بل صدای آن کم‌تر خواهد شد مثل زمانی که شما روبروی باند ایستاده باشید و صدای آن را بشنوید حالا به پشت باند بروید و از آنجا صدای آن را بشنوید قطعا شما متوجه این تفاوت خواهید شد.

شاید دوست داشته باشید: چگونگی طراحی و ساخت بالابر ساختمان

دور از دسترس قرار دادن موتور برق

راه حل سوم برای کم کردن صدای موتور برق این است که موتور برق را در محلی قرار دهید که صدای کمتری از آن شنیده شود. سعی کنید موتور برق را دور از محل زندگیتان قرار دهید تا از صدای آن در امان بمانید.

ساخت کابین برای صداگیری موتور برق

بهترین راه‌حل برای کاهش صدای موتور برق ساخت یک کابین صداگیر برای دستگاهتان است. شما می‌توانید با استفاده از چهار یا پنج تخته چوب به راحتی یک کابین برای موتور برقتان درست کنید به این شکل که دور تا دور دستگاه را یک تخته چوب قرار دهید یک تخته هم روی دستگاه بگذارید به این ترتیب شما یک کابین صداگیر ساخته‌اید.
راه‌حل دیگر برای ساخت کابین این است که بوسیله تخته چوب‌ها و عایق‌های صوتی یک باکس یا کابین را درست کنید و دستگاه را داخل آن بگذارید دقت داشته باشید در زمان ساخت این کابین حتما جای اگزوز را تعبیه کنید تا دود دستگاه خارج شود. ورودی هوا را هم برای دستگاه در نظر بگیرید. حتما دقت کنید که کابین را جوری طراحی کنید که گرما و حرارتی که از دستگاه خارج می‌شود بالا نرود چرا که باعث می‌شود به دستگاه شما آسیب برسد.

راه های کاهش صدای موتور برق - دیجی کلنگ

نصب کردن صدا خفه‌کن بر روی اگزوز دستگاه

نصب کردن صدا خفه‌کن بر روی اگزوز موتور برق دقیقا شبیه صدا خفه‌کن اسلحه است. صدا خفه‌کن بصورتی عمل می‌کند که صدا را تا حدود ده دسی‌بل کاهش می‌دهد که این میزان برای این دستگاه قابل توجه است.

 

قرار دادن اگزوز دستگاه داخل آب

راه‌حلی که زیاد مرسوم نیست اما می‌توان به عنوان یک راه‌حل به آن توجه کرد قرار دادن اگزوز موتور برق داخل آب است. در این روش اگزوز را توسط یک شیلنگ داخل سطل آب بگذارید. شما بوسیله این کار صدای اگزوز را تا حدود سه دسی‌بل کاهش می‌دهید البته دقت کنید که موتور برق را بالاتر از سطح آب قرار دهید تا آب وارد موتور نشود.

نکته پایانی

همانطور که اشاره کردیم راه حل قطعی برای از بین بردن کامل صدای موتور برق نیست اما شما با استفاده از روش‌هایی که به شما معرفی کردیم می‌توانید با صرف هزینه‌ی کمتری میزان صدای موتور برق را تا میزانی کاهش دهید و از سر و صدای زیاد آن در امان باشید. امروزه استفاده از موتور برق‌ها نقش مهمی در زندگی افراد دارند ولی خیلی از افراد به دلیل صدای زیاد آن‌ها تمایلی به خرید این وسیله ندارند شما با بکارگیری این روش‌ها می‌توانید با خیال راحت این وسیله کاربردی را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *