مقالات

نصب کلید بیسیم بالابر ساختمانی

نحوه نصب کلید بیسیم بالابر ساختمانی به چه صورت است؟

نحوه نصب کلید بیسیم بالابر ساختمانی چگونه است؟ کلید بالابرهای ساختمانی با برق کار می‌کنند که وظیفه آن انتقال دادن برق به الکتروموتور است که این امر باعث جابه‌جایی بالابر در بین طبقات مختلف ساختمان می‌شود. شیوه کار کلیدهای بیسیم به این صورت است که شما با حرکت دادن کلید دستور توقف یا حرکت دادن را به الکتروموتور می‌دهید یعنی با زدن کید به سمت بالا به بالابر فرمان می‌دهید به سمت بالا برود یا با زدن کلید پایین بالابر به سمت پایین می‌رود و در حالت وسط بالابر متوقف می‌شود.

در این مقاله سعی شده مراحل نصب کلید بیسیم بر روی بالابرهای ساختمانی را مفصلا توضیح دهیم لطفا تا پایان همراه ما باشید.

شیوه نصب کلید بیسیم بالابر ساختمانی چگونه است؟

در اصطلاح به کلیدهای بیسیم بالابر ریموت ساختمان هم گفته می‌شود. کلیدهای بیسیم سبب راحتی در کار و افزایش ایمنی در زمان استفاده از بالابرها می‌شوند. کلیدهای بیسیم که اکنون وجود دارند در دو مدل تک فاز و سه فاز هستند. در بیشتر مواقع کلیدهای بیسیم بالابر ساختمانی تک فاز را برای بالابرهای دویست و پنجاه کیلویی تک فاز در نظر می‌گیرند که تقریبا تا ارتفاع چهل متر دور تر از بالابر هم قابل کنترل هستند. با این اوصاف کلید کنترل سه فاز برای بالابرهای با ظرفیت بالاتر نصب می‌شوند که این بالابرها قابلیت جابه جایی تا ارتفاع صد متر را دارند همچنین امکان تنظیم بالابر به وضعیت‌های چپ گرد و راست گرد را نیز دارند.

نصب کلید بیسیم بالابر ساختمانی - digikolang

برای نصب کردن کلیدهای بیسیم در ابتدا کلیه پیچ‌های موجود بر روی کلید را باز کنید و قاب کلید را کمی بالا بگیرید تا بتوانید پیچ‌های هشت‌گانه را ببینید اگر به شیوه‌ی قرار گیری پیچ‌ها دقت کنید هشت پیچ در سه ردیف دیده می‌شوند توجه کنید که پیچ‌های شماره دو وهشت و پیچ‌های شماره سه و هفت به هم متصل‌اند. سعی کنید با دقت این اتصالات را چک کنید و بعد به دنبال بقیه مراحل نصب کلید بروید. سیم‌های آزاد الکتروموتور را با دقت به کلید وصل کنید.

شاید دوست داشته باشید: آیا قفل کتابی باز می شود؟

دو سیمی که میزان مقاومت کمتری دارند که سیم پیچ اصلی هم نامیده می‌شوند را به ترتیب به پیچ‌های شماره چهار و پنج کلید و سیم‌هایی که مقاومت بیشتری دارند و سیم کمکی نامیده می‌شوند را به پیچ‌های شماره هفت و هشت الکتروموتور متصل کنید. سپس بوسیله یک سیم پیچ‌های شماره چهار و شش را به هم متصل کنید در مرحله آخر فاز و نول منبع برق ورودی را به کلید بیسیم وصل کنید به این صورت که فاز را به پیچ شماره یک و نول را به پیچ شماره پنج کلید وصل می‌کنید.

نصب کلید بیسیم بالابر ساختمانی - digikolang

در این مرحله نصب کلید شما آماده است و حالا شما امکان جابه‌جایی بالابر را دارید شما می‌توانید با حرکت دادن دسته کلید به سمت بالا، بالابر را به سمت بالا و با حرکت دادن کلید به سمت پایین باعث انتقال بالابر به سمت پایین شوید و اگر کلید را در وضعیت میانه بگذارید بالابر متوقف خواهد شد. در ادامه به مراحل نصب کلید برای الکتروموتورهای سه‌فاز اشاره خواهیم کرد.
به این نکته توجه داشته باشید که نصب کلید برای الکتروموتورهای سه فاز بسیار راحت‌تر از الکتروموتورهای تک فاز است. در قدم اول همانند کلیدهای تک فاز ابتدا پیچ‌ها را باز کنید و قاب را به آرامی بردارید تا بتوانید پیچ‌های هشت‌گانه را ببینید سپس مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید ابتدا رشته سیمی که از الکتروموتور خارج شده را به پیچ‌های چهار، پنج و شش وصل کنید.

سپس پیچ‌های شماره یک و دو وسه را به سه فاز برق اصلی وصل کرده دقت کنید که به درستی سیم‌ها را وصل کنید تا با حرکت دادن کلید، بالابر جهت‌ها اشتباه نرود مثلا با حرکت دادن کلید پایین بالابر سمت بالا نرود یا بالعکس. بر طبق این مراحل ریموت بالابر ساختمان خود را نصب کنید فقط دقت داشته باشید که در تمامی مراحل نکات ایمنی را رعایت کنید.

سخن پایانی

و اما سخن پایانی اینکه نصب کلید بیسیم بر روی بالابرهای ساختمانی کار چندان دشواری نیست فقط با کمی دقت و البته رعایت نکات ایمنی در حین کار شما می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید. دقت داشته باشید که کلیه مراحل فوق باید به ترتیب باشند تا دستگاه شما عملکرد صحیحی داشته باشد در حین کار حتما با دقت به محل اتصال سیم‌ها توجه کنید که آسیبی به موتور دستگاه وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *